wtorek, 21 lutego 2017

Ryzyka w przedsiębiorstwie

Studenci ATH wybierają:
1.  Miasto Bielsko - Biała, w którym znajduje się nasza piekarnia jest położone na terenie, gdzie występuje wiatr halny. Wiatr ten powoduje duże zniszczenia, a co za tym idzie straty materialne. Ryzyko: wiejący wiatr halny przewraca drzewo, które zrywa linie energetyczna dostarczającą prąd do naszej piekarni, przez 1-2 dni nasza piekarnia pozostaje zamknięta z powodu braku prądu.
2. Od roku 2004 na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje stawka liniowa dla przedsiębiorców w PIT co oznacza, że płacą oni podatki w wysokości 19%. Liniowo rozliczamy się tez my w naszym przedsiębiorstwie. Ryzyko: od 2018 roku rząd chce wprowadzić nowy podatek, dokładne informacje na jego temat nie są znane, ale z wypowiedzi analityków można wywnioskować, ze czeka nas duży wzrost obciążeń podatkowych.

3. „Branża piekarnicza jest jedną z najbardziej rozdrobnionych w polskiej gospodarce. Do jednego sklepu ogólnospożywczego pieczywo dostarczane jest przez co najmniej kilku dostawców. Przy konkurencji cenowej, zawsze znajdzie się ktoś, kto może zaoferować niższą cenę, mimo że najczęściej oznaczać to będzie utratę jakości” - tłumaczy  dyrektor zarządu Instytutu Polskie Pieczywo. Ryzyko: W sąsiedztwie otwiera się konkurencyjna piekarnia, z tańszymi produktami.
4. Unia Europejska zmierza do pozbycia się węgla z energetyki co może osiągnąć poprzez wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Kolejnym kosztem, który wzrośnie będzie oplata za przesył energii. Polska energetyka opiera się głownie na węglu, który tez nie będzie taniał. Ryzyko: wzrost ceny prądu w piekarni, w której wszystkie sprzęty są zasilane energia elektryczna.
5. Z uwagi na to, iż nasz dotychczasowy dostawca owoców do drożdżówek wycofuje się z rynku, musimy znaleźć nowego dostawce. Ryzyko: nowy dostawca może okazać się nierzetelny, spóźniać się z dostawami, dostarczać owoce niewystarczającej jakości lub tez pobrać zaliczkę i nie dostarczyć towaru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz