Metoda SWIFT, zwana również metodą „What If” jest konstrukcyjną i indukcyjną metodą analizy ryzyka opartą na metodzie „burzy mózgów”. Polega ona na zadawaniu systematycznych pytań: „Co się stanie jeśli…” zespołowi analizującemu obiekt, w celu identyfikacji potencjalnych odchyleń od założeń konstrukcyjnych i procedur, oszacowania wpływu potencjalnych zagrożeń na dany proces bądź urządzenie oraz wykrycia odstępstw od prawidłowych warunków pracy systemu.
Metoda SWIFT jest w pewnym sensie podobna do metody HAZOP, jednak wykorzystana w metodzie SWIFT lista kontrolna jest od razu weryfikowana, a jej wyniki jest dużo łatwiej wdrożyć, niż w przypadku metody HAZOP. SWIFT jest więc bardziej elastyczną metodą niż metoda HAZOP. Każdy element listy kontrolnej zostaje dokładnie omówiony.W ten sposób metoda:
1. Identyfikuje sytuacje niebezpieczne (zagrożenia);
2. Określa skutki możliwych zagrożeń;
3. Wyznacza potencjalne metody redukcji zagrożeń.
Analiza ryzyka metodą SWIFT składa się z 3 głównych etapów:
1. Przygotowanie – ma na celu zapoznanie się z opisem procesu, schematami i pro-cedurami operacyjnymi. Jeżeli wymaga tego sytuacja, konieczne są rozmowy kie-rownika analizy (osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie analizy metodą SWIFT) z personelem operacyjnym, ekipami technicznymi oraz służbami awaryjnymi. Na podstawie zebranych informacji zostają określone konkretne pytania, które zostaną przedstawione zespołowi analizującemu dany problem;
2. Przegląd – przedstawienie problemu przez kierownika analizy oraz stawianie pytań dotyczących wpływu możliwych odchyleń od założeń konstrukcyjnych i procedur, przewidywanie skutków i możliwych zagrożeń będących efektem odstępstw oraz proponowanie działań zaradczych;
3. Dokumentacja – przedstawienie przebiegu metody, przewidywanych skutków i zagrożeń oraz działań zaradczych w postaci arkusza bądź opisowego raportu.
Przykładowy arkusz zastosowany przy analizie ryzyka metodą SWIFT przedstawia tabela 1.
Tabela 1. Przykładowy arkusz w metodzie SWIFT
Źródło: Opracowanie własne na postawie: M. Borysiewicz: Poradnik metod ocen ryzyka związanego z niebezpiecznymi instalacjami procesowymi, INSTYTUT ENERGII ATOMOWEJ, Otwock-Świerk 2000, s. 45.
Dzięki zastosowaniu metody SWIFT do analizy ryzyka procesów zachodzących w przedsiębiorstwie, można niedużym kosztem zdefiniować zagrożenie i określić podstawowe instrumenty reakcji na ryzyko.
-------------------------------
Więcej w:
T. Aven: Risk Analysis: Assessing Uncertainties beyond Expected Values and Probabilities, John Wiley and Sons 2008.
M. Borysiewicz: Poradnik metod ocen ryzyka związanego z niebezpiecznymi instalacjami procesowymi, INSTYTUT ENERGII ATOMOWEJ, Otwock-Świerk 2000.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz