wtorek, 7 lutego 2017

MiFID II

Ze względu na konieczność dostosowania systemów informatycznych w instytucjach finansowych wejście w życie MiFID II zostało przesunięte o rok, i jest obecnie planowane na dzień 3 stycznia 2018 r. Koncerny elektroenergetyczne mają zatem czas do końca 2017 r., aby przygotować niezbędne rozwiązania w zakresie zgodności ich funkcjonowania z MiFID II, przede wszystkim poprzez:
· dokonanie wewnętrznej oceny czy wielkości i specyfika ich działalności tradingowej plasuje je w reżymie regulacyjnym MiFID II;
· opracowanie niezbędnej strategii compliance na wypadek objęcia reżymem MiFID II;
· przygotowanie systemów IT, lub przynajmniej zgodnej z MiFID II metodyki pomiaru ekspozycji (co najmniej dla oceny możliwości korzystania ze zwolnienia dla działalności pomocniczej);
· wprowadzenie niezbędnych polityk compliance.
Dokonanie powyższej oceny poprzedzi podjęcie jednej z najbardziej doniosłych dla funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych decyzji, a mianowicie ograniczenia działalności tradingowej w celu utrzymania jej w wielkościach pozwalających na pozostanie poza reżymem MiFID II[1]. Dla uczestników rynku ważne jest, iż problem ten dostrzegła również ESMA w standardach technicznych z grudnia 2015 r. wskazując na ogrom gromadzonych informacji i konieczności ich przetworzenia, a co za tym idzie niezbędnej współpracy z krajowymi regulatorami w celu należytej weryfikacji osiągania progów granicznych MiFID II przez przedsiębiorstwa energetyczne. Wszystko powyższe nakazuje wskazać na bardzo wysokie ryzyko regulacyjne związane z szczegółowymi rozwiązaniami prawnymi zawartymi w MiFID II.

[1] Utrzymanie działalności tradingowej w wielkościach pozwalających na uznanie jej za działalność dodatkową lub na poziomie pozwalającym uznanie spółek tradingowych za podmioty niefinansowe w rozumieniu EMIR.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz