niedziela, 15 grudnia 2013

EMIR - FSA rodzi niepewność

Ponieważ na 16.12 planowany był werdykt brytyjskiego regulatora (FSA) odnośnie tego, co jest instrumentem objętym EMIRem, który przesunięty został na luty 2014, pozwoliłem sobie napisać ...
  • Poziom graniczny wartości portfela dla derywatów energetycznych został określony na poziomie 3 mld. euro. 
  • Wartość ta może zostać przekroczona dość szybko przez koncern aktywnie działający na europejskim rynku energii. Przykładowo:
  1. 2 kliknięcia po 5 MW dla produktu bazowego rocznego B-L i cenie 50 euro/MWh dają wartość ok. 4,3 mln. euro, TO SĄ TYLKO 2 deale!
  2. nawet jeżeli portfel jest netto wyzerowany (brak otwartej pozycji) to przy ok. 1000 transakcjach (kliknięciach po 5 MW B-L rocznego) i nawet braku otwartej pozycji wartość portfela przekroczy 2 mld. euro.
  • WNIOSEK: przekroczenie poziomu określonego dla EMIR dla derywatów energetycznych nie będzie trudne.
  • Pytanie tylko, co jest derywatem objętym EMIR - na rozwiniętym rynku 2 główne rodzaje transakcji to futures dla zabezpieczenia ryzyka rynkowego i spot, mające na celu zamknięcie wolumetryczne pozycji. Czy nasz forward z dostawą handlowany na giełdzie to instrument finansowy, czy towar? Ciekawi mnie opinia blogowiczów ... Proszę o jej wyrażenie wkomentarzach.
  •  Należy też pamiętać, że hedge nie "podpadają" pod EMIR, bo nie dotyczą prop tradingu, a jedynie zabezpieczenie długiej, lub krótkiej naturalnej pozycji.
  • Czyli orzeczenie FSA będzie mieć skutki nie tylko dla raportowania transakcji, ale też dla centralnego rozliczania transakcji. 
ciekawe jaka będzie wykładnia FSA....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz