niedziela, 30 listopada 2014

Wartość rzeczy. Zadanie.

Po wielu artykułach z cyklu ekonomii publicystycznej, wróćmy trochę na ziemię i zajmijmy się tematem wydawałoby się do bólu merytorycznym. Czyli wartością rzeczy. Jakich rzeczy? Bardzo namacalnych i łatwych do wyobrażenia. Na przykład nieruchomości.

Czytałeś pewnie, drogi Czytelniku, o tym że sprzedany został budynek DOKP przy Spodku w Katowicach. Podobno będzie wyburzony i podobno na jego miejscu "coś" nowego powstanie.

Teraz wyobraź sobie, zupełnie hipotetycznie, że teren został kupiony przez jakiegoś dewelopera. tenże poniósł koszty zakupu działki, koszty wyburzenia oraz koszty wzniesienia konstrukcji o roboczej <<<RISK COMMITEE TOWER>>> nazwie jak na rysunku poniżej.


Budynek ma wysokość 162,5 m, a wraz z iglicami sięga 192,5 m. Parter o powierzchni 7296 m2 ma przeznaczenie komunikacyjne oraz gastronomiczno-usługowe, 24 piętra o powierzchni brutto 1600 m2 każde mają przeznaczenie biurowe, podobnie jak 6 pięter o powierzchni brutto 576 m2 każde. Ogólnie budynek ma powierzchnię 49152 m2 oraz kubaturę 245760 m3. Koszt jego powstania (nabycie terenu, zburzenie istniejącej konstrukcji, projekt, budowa, przyłącza, wykończenie, inne) wyniósł 360 milionów złotych. Do wynajęcia na cele biurowe nadaje się każde piętro z możliwością indywidualnej adaptacji i konfiguracji pomieszczeń pod ewentualnych klientów oraz 50% powierzchni parteru. Aktualna cena za wynajem powierzchni biurowej na rynku w centrum Katowic kształtuje się na poziomie od 80 do 100 zł miesięcznie za 1 m2. Szacuje się jednak, że zaadaptowane pomieszczenia będą się wyróżniały znacznie lepszą klasą wykonania i prestiżu lokalizacji. Miesięczne koszty utrzymania budynku (opłaty za zarządzanie, sprzątanie, obsługę techniczną, obsługę finansową, drobne remonty, inne) po stronie inwestora wyniosą co najmniej 10% kwoty pobranych czynszów. Żywotność budynku bez poważnej przebudowy szacuje się na co najmniej 60 lat.

Drogi Czytelniku. Deweloper po postawieniu budynku wystawił nieruchomość na sprzedaż dla potencjalnego inwestora. Jesteś nim Ty. Ile Twoim zdaniem jest wart ten budynek? Przemyśl to sobie.

Rozwiązanie (jeśli tak to można nazwać) za tydzień.

Maciej Skudlik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz