sobota, 11 kwietnia 2015

Financial fiction. Kości zostały rzucone.

W ślad za przeczytanym artykułem Marka Michałowskiego pod jakże znamiennym tytułem: "Ateny mogą wrócić do drachmy" opisującego coraz realniejsze scenariusze tak zwanego "Grexitu", pozwolę sobie na małą dygresję i równocześnie małe proroctwo, nazwijmy je po prostu "Financial fiction".

Dygresja:
1) Ludzie postępują racjonalnie dopiero wówczas, gdy wszystkie inne metody zawiodą. Już zawiodły. Wobec czego Grecja skłania się ku jedynemu logicznemu rozwiązaniu. To jest ku wyjściu ze strefy euro.
2) Powodem upadków wszystkich imperiów była buta połączona z fałszywą oceną rzeczywistości. Teraz mamy do czynienia z podobną mieszanką. Zadufani w sobie rządzący Unią Europejską Niemcy chyba sami uwierzyli w to, że dopłacają do leniwych Greków. I że będzie lepiej, jak właściciele historii starożytnej, słońca oraz wysp wulkanicznych z malowanymi na biało domami opuszczą strefę euro.

Scenariusz financial fiction:

Rok Zdarzenie
2015 Grecja decyduje się na eksperyment z postaci wypuszczenia równoległej waluty krajowej.
2016 Eksperyment okazuje się udany, gospodarka powoli staje na nogi, nastał boom na usługi turystyczne, które okazały się o wiele tańsze niż w konkurencyjnych Włoszech, Hiszpanii, czy nawet Chorwacji.
2017 Grecja ostatecznie wycofuje euro z krajowego obiegu i odmawia spłaty wcześniej zaciągniętych długów. 
2018 Niespodziewanie dla "czołowych" krajów Unii Europejskiej decyzję o przywróceniu walut narodowych podejmują Włochy oraz Hiszpania
2019 Mimo nacisku społeczeństwa rząd Słowacji deklaruje, że nie ma zamiaru wycofać się ze strefy euro. Na Słowacji dochodzi do zamieszek. Wielka Brytania ogłasza opuszczenie Unii Europejskiej.
2020 Polska niespodziewanie za "radą" Niemiec i Francji przyjmuje euro. Wydaje się, że rozpad wspólnego obszaru walutowego zostaje zahamowany. Niemcy i Francja dla ratowania strefy porzucają na ołtarzu ofiarnym "walkę z globalnym ociepleniem" i przyjmują "priorytet węglowy".
2021 Po burzliwych wewnętrznych naradach, przeżywający od kilku lat olbrzymie kłopoty gospodarcze Niemcy nagle decydują się na powrót do … marki. Po kilku miesiącach strefa euro się rozlatuje. 
2022 Pozbawiona wcześniejszego spoiwa w postaci wspólnej waluty i targana sprzecznymi interesami różnych grup państw, także wskutek nacisków społeczeństw, Unia Europejska zmienia swój charakter na luźną umowę o współpracy gospodarczej i politycznej, której de facto nie ma. Zlikwidowane zostają "molochy" biurokratyczne instytucji unijnych. Unia tak naprawdę w świecie realnych faktów przestaje istnieć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz