czwartek, 2 czerwca 2016

Konieczność nowych rozwiązań w walce ze spowolnieniem gospodarczym. Wyzwanie dla mega i makrofinansów

Do niedawna w państwach Europy Zachodniej główna troską była walka z inflacją, obecnie zaś mówi się, że inflacja jest za niska i ekonomiści obawiają się skutków deflacji. Wręcz coraz większą troskę stanowi redukcja cen ropy naftowej i gazu, co może przyczynić się do zwiększenia presji deflacyjnej i zachęcić ludzi do odkładania zakupów, kiedy będą antycypować niższe ceny w przyszłości.

Sytuacja w gospodarce w drugiej dekadzie XXI w. wskazuje, że konieczne jest zastosowanie nowych instrumentów do pobudzania koniunktury w sytuacji znaczącego spowolnienia gospodarczego. Na mega i makrofinanse w gospodarce światowej wpływają następujące trendy:

· powolny wzrost gospodarczy;

· niska inflacja, a wręcz w niektórych państwach deflacja;

· ujemne stopy procentowe;

· rezerwy środków pieniężnych zamiast inwestycji;

· pobudzanie gospodarki metodami fiskalnymi, które jednak nie gwarantują przekazania środków do gospodarki realnej z rynków finansowych, a wręcz kreują nowe bańki spekulacyjne;

· koncepcje przekazania celowych środków pieniężnych do gospodarstw domowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) na spłatę zadłużenia.

1 komentarz:

  1. Bo za tym wszystkim stoi przekonanie rządów, banków centralnych, instytucji unijnych, że gospodarką da się (wręcz trzeba) sterować. Możni tego świata nie są w stanie zrozumieć, że inwestycji nie ma nie dlatego, że stopy są za wysokie i pieniądz do pożyczenia jest za drogi, tylko dlatego, że występuje wysoka niepewność otoczenia połączona z niską rentownością działalności.
    Mądrale wymyślili, że gospodarka ruszy, jak kredyt będzie tani. Aby był tani, rośnie fiskalizm. Fiskalizm zabija rentowność biznesów. I dlatego nie ma inwestycji.
    Przeciętny biznesmen, jeśli otworzy hotel i po dwóch latach mu się ta inwestycja zwróci, to z WŁASNYCH ŚRODKÓW wybuduje kolejny. I po jakimś czasie znów kolejny. Wówczas ma w nosie politykę EBC oraz inne banki.

    OdpowiedzUsuń