czwartek, 27 października 2016

Makronewsy

Studenci ATH wybierają:

1. USA – inflacja w górę, cel inflacyjny FED (2%) - coraz bliżej

W skali roku ceny rosną o 1,5%, a zaledwie miesiąc temu było 1,1%. Wzrost cen jest największy od października zeszłego roku. Przewiduje się dalszy wzrost inflacji w związku ze wzrostem cen paliw. Najprawdopodobniej najbliższa podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce dopiero po wyborach prezydenckich, których wyniki niewątpliwie wpłyną na gospodarkę i rynki finansowe.

Źródło: www.fxmag.pl 2016-10-18

2. Wzrost cen surowców na światowych rynkach

Od początku bieżącego roku ceny rudy żelaza wzrosły w sumie już o 36%. Ma to miejsce w wyniku zwiększenia popytu na stal. Wzrost ten odbił się także na cenach aluminium i cynku (poziom największy od 5 lat), a także na cenach węgla koksowego, surowców używanych do produkcji stali. 0 2% wzrosły ceny miedzi, co przekłada się na wzrost cen akcji KGHM o 1,7%.

Źródło: www.fxmag.pl 2016-10-25

3. Spadek stopy bezrobocia w Polsce

W sierpniu stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie 8,4%. We wrześniu spadła do poziomu 8,3%. Dane te cieszą tym bardziej, że jest to siódmy miesiąc z rzędu, w którym odnotowano spadek bezrobocia. Oznacza to że, rynek pracy jest nadal chłonny . Wartość tego wskaźnika jest jednocześnie najniższa w historii GUS ( za wyjątkiem lat 90-tych). Wróży to poprawę kolejnych wskaźników makroekonomicznych, w tym cen i płac. Dane dotyczące bezrobocia w Polsce spowodowały spadek kursu waluty euro w stosunku do złotówki.



4. Deflacja w Polsce

Utrzymująca się w Polsce od ponad dwóch lat deflacja wg. członków RPP nie miała negatywnego wpływu na gospodarkę. W związku z korzystną sytuacja na rynku pracy przewidywany jest wzrost wynagrodzeń. Korzystny trend w gospodarce może odbić się na aktywności cen, co z kolei wpłynie na poziom inflacji.

5. Wskaźnik PMI dla strefy euro

Wg Markit Ekonomics wstępne dane dot. wskaźników PMI (wskaźnik aktywności gospodarczej) dla sektorów usług i przemysłu strefy euro są korzystniejsze niż wstępnie zakładano. Dla przemysłu wartość tego wskaźnika wyniosła 53,3. Jest to najlepszy wynik od przeszło dwóch lat. Jeszcze lepszy wynik zanotował wskaźnik PMI dla usług, gdzie odnotowano wzrost w stosunku do września z 52,2 do 53,5. Łączna wartość wskaźnika zwiększyła się z 52,6 do 53,7. Wyniki te świadczą o wzroście aktywności gospodarczej w strefie euro.

6. Wskaźniki nastrojów biznesowych w Niemczech

Wg niemieckiego instytutu Ifo nastroje biznesowe w największej gospodarce strefy euro są najkorzystniejsze od dwóch lat. Badania opierające się na kwestionariuszu skierowanym do około 7000 niemieckich przedsiębiorców wskazują jednoznacznie na poprawę nastrojów , także odnośnie oceny bieżącej sytuacji gospodarczej. Na poprawę wskaźników największy wpływ miały dwa sektory gospodarki: budowlany i produkcyjny. Publikacja wyników badań przeprowadzonych przez instytut Ifo spowodowała że euro umocniło się w stosunku do dolara.

7. Przewidywana podwyżka stóp procentowych w USA

Wg Jamesa Bullarda prezydenta Banku rezerwy Federalnej w grudniu nastąpi podwyżka stóp procentowych FED ( poprzednia miała miejsce w grudniu minionego roku), ale w najbliższych latach będą utrzymywać się one na niskim poziomie. Wg. członków FED cykl podwyżek ma być stopniowy i zaczynać się od poziomu 0,75% w grudniu tego roku , aż do osiągnięcia poziomu 3% w 2020 roku.

8. Bieżąca polityka monetarna EBC

Europejski Bank Centralny nie zamierza nadal utrzymywać stóp procentowych na niskim poziomie gdyż zmniejszają one zyski sektora bankowego- twierdzi jego prezes M.Draghi. EBC przygotowuje rozwiązanie w wyniku którego od marca przyszłego roku rozpocznie się skup obligacji w wysokości 80 miliardów euro miesięcznie. Od jakiegoś czasu EBC prowadzi politykę skupu obligacji i zerowych stóp procentowych .

9. Relokacja czołowych banków z Wielkiej Brytanii

Wg szefa British Bankers Association międzynarodowe banki bojąc się utraty dostępu do rynku wspólnotowego po Brexicie mogą wycofywać się z Londynu. Gdyby taki scenariusz się sprawdził brytyjski budżet stracił by ogromne przychody płacone dotychczas przez banki w formie podatków. W wyniku tej wypowiedzi waluta Wielkiej Brytanii odnotowała spadek, doszło do jej wyprzedaży na azjatyckich giełdach.

10. Wahania na rynku paliw

Na rynkach ropy naftowej WTI i Brent odnotowano spadek o ponad 1 %. Spowodowane jest to wypowiedzią władz Iraku. Państwo to chce zwolnienia z ograniczeń produkcji ropy ze względu na zaostrzające się walki z ISIS. Obecny poziom cen ropy waha się od 50,40 do 51,30 dolarów za baryłkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz