piątek, 13 stycznia 2017

Ekonomia na co dzień

Studenci ATH wybierają:

1. Rekordowy wynik zadłużenia Polski

Licznik długu publicznego pokazał rekordowy wynik zadłużenia Polski jest to aż bilion złotych czyli oznacza to że każdy Polak jest zadłużony na około 26 tys zł.

Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja ponieważ rząd zamierza kontynuować politykę zadłużania Polaków.

2. Wzrost niemieckiego eksportu

W listopadzie 2016 poziom niemieckiego eksportu wzrósł o 3,9 proc. względem października. To najlepszy wynik od maja 2012 roku. A import zwiększył się o 3,5 proc., co jest najlepszym wynikiem od czerwca 2014 roku. Nadwyżka handlowa zwiększyła się do 21,7 mld euro w listopadzie z 20,6 mld euro w październiku.

3. Bezrobocie w strefie euro

Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat stopa bezrobocia wyniosła nadal 9,8% w listopadzie 2016 jest to najniższy poziom od 7 lat. Rok temu wskaźnik ten wynosił 10,5 %.



4. Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce wzrósł.

Według danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w grudniu wzrósł do 7,8 pkt. z 6,2 pkt. w listopadzie.

5. Rubel zyskuje na wartości

Jak poinformowała gazeta "Izwiestia" odnotowano duże zainteresowanie inwestorów rosyjską walutą głównie dzięki stabilnej sytuacji gospodarki i tendencją wzrostową cen surowców energetycznych, głównie ropy.

6. Potężny wzrost zysku polskich banków

Jak podaje NBP zysk netto sektora bankowego między styczniem, a listopadem 2016 roku wyniósł 13 mld 035 mln zł, co oznacza wzrost o 20,5 proc. rok do roku. 7.Osłabienie złotego

Polski złoty od początku roku umacniał się względem euro jednak w tym tygodniu pojawią się dwie ważne informacje. Chodzi o decyzje Rady Polityki Pieniężnej - ekonomiści nie oczekują zmiany stóp procentowych, ale po obserwowanym w grudniu szybkim wzroście inflacji CPI jakikolwiek komentarz członków RPP może wspomóc polską walutę oraz ocena wiarygodności kredytowej rządu Polski zostanie odświeżona przez agencje Fitch i Moody’s.

8. Agencja Standard & Poor’s Global Ratings obniżyła PKB Polski

Według S&P prognoza PKB Polski na 2016 r. wyniesie do 2,8 proc. rdr z 3,0 proc. w grudniu, a na 2017 do 3,2 proc. rdr z 3,3 proc.S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie zagranicznej na poziomie „BBB plus/A-2” oraz długoterminowy i krótkoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie „A-/A-2”.

9. Spadek funta

Notowania funta spadły poniżej 5zł przez co popyt na polskie towary w brytyjskich sklepach może się zmniejszyć tak jak i wartość transferów od emigrantów do kraju. Od początku roku stracił do dolara 1,5 proc., a do euro 2,0 proc. Dużo mocniej tracił do złotego, bo aż 2,8 proc.

10. Koniec deflacji w Polsce

Na koniec deflacji wskazują dane miesięczne, opublikowane przez GUS. W listopadzie 2016 ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc. Choć w skali roku się nie zmieniły, wynik ten wskazuje na to, że trend się odwraca.

3 komentarze:

  1. Panie doktorze zawsze z ogromna uwagą śledzę Pana ciekawe rozważania na tematy bardzo istotne dla społeczeństwa , proszę o studium przypadku dotyczącego polskiego górnictwa ich problemów i perspektyw .

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że nasi politycy nie biorą przykładu z zagranicy, gdzie odchodzi się od tendencji uchwalania budżetu z uwzględnieniem deficytu.

    OdpowiedzUsuń
  3. najgorsze jest to, że lepiej nie będzie :( nie wiem jak odniesie sie Pan do przewidywań rynkowych o kolejnym kryzysie na rynku globalnym?

    OdpowiedzUsuń