czwartek, 23 lutego 2017

Ryzyka dotyczące surowców

Studenci ATH wybierają

Ropa:

1. Rynek ropy naftowej coraz bardziej zachowuje się jak rynek finansowy, np. pod koniec 2014r. na nowojorskiej giełdzie spekulanci kasowali swoje zakłady na wzrost cen ropy i zaczęli obstawiać ich spadek. Najprawdopodobniej miało to związek z oczekiwaniami NATO, ze FED w przyszłym roku podniesie stopy procentowe, co umacniało dolara i przekładało się z kolei na spadek cen ropy. Ryzyko: Wahania cen ropy nie będą już zależne od popytu lub podaży, a od działań spekulantów.

2. Wszechobecne dyskusje na temat ocieplenia klimatu i tragicznych tego konsekwencji dla środowiska, a także smog i jego mordercze działanie towarzysza nam prawie każdego dnia. Jednym z rozwiązań doraźnych jest ograniczenie ruchu samochodowego poprzez darmowa komunikacje miejska, długodystansowo próbuje się to osiągnąć wprowadzając na rynek coraz to nowsze i lepsze auta i autobusy elektryczne. Ryzyko: spadek popytu na ropę.

Kawa:

Teoretycznie rzecz ujmując kawa jak każdy inny produkt rolny potrzebuje odpowiednich warunków do „życia”. Istnieje wiele czynników wpływających na wahania cen tego surowca. Po pierwsze i najważniejsze to pogoda, a dokładniej warunki atmosferyczne gdyż np. zbyt obfite opady lub susze, huragany, powodzie mogą zniszczyć plony co oczywiście spowoduje deficyt towarowy na rynku , tym samym windując ceny kawy do góry. Również do tych czynników pogodowych możemy dorzucić ewentualne choroby roślin jak i szkodniki.

Następne ryzyko związane jest z zapotrzebowaniem na kawę oraz z ilością jaką producenci są w stanie dostarczyć na rynek. Niekiedy mamy do czynienia z sytuacją gdy ww. producenci nie są zadowoleni z uzyskanej ilości lub ceny kawy i wstrzymują dostawy towaru na rynek, czym również wpływają na jej cenę.

W praktyce rzucając okiem na dzisiejszy rynek kawy możemy zaobserwować rosnący popyt na ten produkt i podążający za nim wzrost cen. Co więcej nie zanosi się na większy jej spadek, a wręcz przeciwnie.

Cukier:

1) moda na odchudzanie. Ceny cukru mogą rosnąć przez aktualna modę na odchudzanie. Coraz więcej ludzi ogranicza spożywanie cukru. Co za tym idzie również słodyczy. Przetworów i napojów słodzonych. Szukamy zdrowszych zamienników cukru. Popyt na cukier będzie coraz mniejszy a jego cena wzrośnie.

2) warunki atmosferyczne w Brazylii, w głównym producencie cukru na świecie. Obfite deszcze znacznie opóźniają zbiory trzciny cukrowej które negatywnie wpływają na eksport.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz