poniedziałek, 20 lutego 2017

RYZYKO NA RYNKACH

Studenci ATH proponują:

1. Mleko

- Epidemia wśród bydła powoduje brak możliwości sprzedaży mleka przez rolników. Występuje zmniejszenie się cen i sprzedaży.

- Przekroczenie limitu produkcji mleka powoduje naliczenie kar. Rolnicy zobowiązani są do zapłaty, które wraz z niskimi cenami w skupach powodują zadłużenia.

2. Cukier

- Zmniejszenie się popytu na rynku cukru może spowodować nadwyżki towaru, który nie może się sprzedać. Producenci zmuszeni są do zmniejszenia cen, co powoduje straty.

3. Kawa

- Ciężkie warunki pogodowe i susza w Brazylii powodują, że jest coraz mniej kawy. Producenci nie mają co sprzedawać. W konsekwencji następuje zwiększenie cen kawy i zmniejszenie podaży.

4. Węgiel

- Długo utrzymujący się suchy klimat wysusza węgiel i powoduje, że dostawca musi dać klientowi więcej niż jakby węgiel był mokry i ciężki.

- Dostawca przygotowuje towar na mroźną zimę lecz okazuje się, że prognoza pogody nie sprawdziła się. Towar nie sprzedaje się w takich ilościach w jakich zaplanował dostawca co powoduje straty.



- Ze względu na wygodę i ekonomiczne budownictwa klienci zaczynają przechodzić na ogrzewanie gazowe. Coraz mniej stałych klientów powoduje mniejszą sprzedaż i zysk.

5. Złoto

- Przedsiębiorcy inwestujący swoje pieniądze w złocie mogą stracić (lub zyskać) przez wahania kursów walut.

6. Ropa naftowa

- Wojny i spowodowane tym embarga nałożone na dane kraje powodują spadek ilości ropy, która drożeje i ciężej ją uzyskać.

7. Emisja zanieczyszczeń

- Fabryce, która ma kominy do odprowadzania gazów spalinowych, cofnięto pozwolenie na emisję zanieczyszczeń. Musi zainwestować w filtry kominowe, urządzenia i technologię przyjazną środowisku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz