środa, 7 czerwca 2017

Lapidaria o ryzyku w elektroenergetyce

Efektywna reakcja na ryzyko przyczynia się do kreowania wartości dodanej w przedsiębiorstwie, nie tylko dzięki ograniczenia potencjalnych strat, ale także zwiększeniu przewidywalności wyników ekonomicznych[1].
Istotne jest osiągnięcie drugiego efektu, gdyż często twierdzi się, że ryzyko finansowe, a szczególnie możliwe straty są przeszacowane. Jeżeli jednak zastosowane podejście do reakcji na ryzyko będzie narażone na wysokie ryzyko bazy, lub będzie charakteryzować się znaczą nieefektywnością, może przeobrazić się w pozycje zbliżone do kontraktów spekulacyjnych. Należy zatem monitorować poprawność prognoz, na podstawie których określona została strategia zabezpieczająca, czyli badać różnice pomiędzy prognozami, a rzeczywistą sytuacją. Na tej podstawie może nastąpić dostosowywanie zabezpieczenia do nowej sytuacji i zwiększanie jego skuteczności oraz potencjału do wykorzystywania szans płynących z rynku.



[1] Przykładowo, hedging zmienności cen paliwa realizowany przez linie lotnicze (ceny paliwa to ok. 15% - 20% ich globalnych kosztów). Ze względu na wysoką konkurencję prawie niemożliwe jest przeniesienie tego ryzyka na klientów. Właściwie realizowana reakcja na ryzyko przyczynia się do wzrostu wartości tych przedsiębiorstw o 12% - 16%.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz