środa, 20 czerwca 2018

Reforma unijnych przepisów- podatek VAT

Studenci ATH informują: 

Komisja Europejska planuje największą od dwudziestu pięciu lat reformę podatku VAT. Reforma ta ma trwać przez najbliższe cztery lata zaczynając od stycznia 2019 a kończąc na roku 2022. Zmiany są koniecznością po podsumowaniu i ujawnieniu olbrzymich strat w dochodach z VAT. Strata sięga 150 mld euro rocznie a z tego 50 mld pochodzi z oszustw i wyłudzeń transgranicznych. Pieniądze te zapewne zasilają konta przestępcze oraz międzynarodowy terroryzm. Według Komisji Europejskiej proponowane zmiany mają na celu zmniejszenie tej kwoty o aż 80% i stworzenie solidnego a zarazem prostego systemu. Te uproszczenia i modernizacje zawarte w planach komisji mają pomóc europejskim przedsiębiorcom alby mogły taniej korzystać i konkurować na unijnym rynku. Obecnie przy handlu transgranicznym przedsiębiorca musi się liczyć o 11% wyższymi kosztami związanymi z przestrzeganiem przepisów, zdobywania uprawnień, certyfikatów, zezwoleń niż przy handlu krajowym. 

Główne zmiany według planów Komisji Europejskiej to opodatkowanie handlu transgenicznego między przedsiębiorstwami. Obecnie ten rodzaj jest zwolniony z podatku z VAT co stwarza okazję do wyłudzeń i oszustw. Kolejną zmianą jest tzw. kompleksowa obsługa, czyli za pomocą jednego portalu przedsiębiorca będzie w stanie wypełnić deklaracje oraz zapłacić podatek w języku ojczystym oraz na zasadach obowiązujących w właściwym dla pochodzenia przedsiębiorcy kraju. Kolejne zmiany dotyczyć będą uproszczenia przepisów o fakturowaniu. Zniesiony będzie obowiązek przygotowywania informacji podsumowującej. W planach komisji znalazło się pojęcie podatnika certyfikowanego czyli kategorii zaufanych przedsiębiorstw, które będą mogły korzystać z uproszczonych przepisów. Zasada tzw. miejsca przeznaczenia stworzona będzie po to aby ostateczna kwota należności VAT była regulowana w ostatnim państwie członkowskim i naliczana według stawki tego kraju. 

Wniosek o reformie systemu VAT w UE zostanie przekazany do konsultacji państwom członkowskim. W następstwie tego planu Komisja opracuje szczegółowy wniosek ustawodawczy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz