piątek, 15 czerwca 2018

Wycena przychodu materiałów i towarów


Materiały oraz towary przyjmowane do magazynu musimy ująć w księgach rachunkowych na dzień ich nabycia. Możemy je wycenić poprzez:
1. cenę rzeczywistą tzn. zakupu[1] lub nabycia[2]
2. koszt wytworzenia
3. cenę sprzedaży netto
4. cenę przyjętą do ewidencji, czyli tzw. cenach ewidencyjnych[3]

Ad.1 Cena zakupu to kwota, która należy się sprzedającemu bez podlegającego odliczeniu VAT-u. Stosują ten sposób wyceny koszty związane z zakupem odpisuje się bezpośrednio w koszty działalności operacyjnej. Są to miedzy innymi koszty transportu, załadunku i wyładunku, dodatkowe ubezpieczenia lub polisy.
Cena nabycia to cena zakupu powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem oraz bezpośrednio związane z przystosowaniem aktywa do użytkowania lub obrotu. Cena ta jest dodatkowo obniżana o rabaty, zmniejszenia i odzyski. Cenę nabycia można zwiększyć o koszty obsługi zaciągniętych zobowiązań w celu finansowania zapasów na magazynie aby je następnie przygotować do sprzedaży ale są to przypadki tylko i wyłącznie uzasadnione niezbędnym i długotrwałym przygotowaniem towaru do sprzedaży.
Niestety, ale nie w każdym przypadku ustalenie ceny nabycia przedmiotu jest możliwe. Tym bardziej jeżeli przyjęliśmy go nieodpłatnie np. poprzez darowiznę. W takim wypadku wyceny dokonuje się poprzez porównanie tego aktywa do innego identycznego lub  podobnego.
Ad.2 Koszty wytworzenia to inaczej koszty bezpośrednie wraz z  uzasadnioną częścią kosztów pośrednich (nie wliczając w to kosztów zarządu i kosztów sprzedaży), kosztów  finansowych i pozostałych kosztów operacyjnych.
Jeżeli takiej wyceny nie da się ustalić to w takim przypadku wyceny dokonuje się poprzez porównanie do identycznego lub podobnego przedmiotu ale pomniejszonego o zysk przeciętnie osiągany przy sprzedaży.
Ad.3 Cena sprzedaży netto czyli cena sprzedaży możliwa do uzyskania w dniu bilansowym ale bez należnego podatku VAT. Cena ta jest pomniejszona o rabaty i inne zmniejszenia,  podatek akcyzowy oraz poniesione koszty do przystosowania składnika majątku do sprzedaży. Cena jest powiększona o należną dotację przedmiotową (czyli środki przeznaczone na dopłaty).
Jeżeli wycena takim sposobem jest niemożliwa to należy ją ustalić poprzez oszacowanie przypuszczalnej wartości rynkowej (netto) na dzień bilansowy.  Kurs giełdowy również jest sposobem na wycenę w tym przypadku.
Ad.4 Ceny ewidencyjne są to ceny, które są ustalane przez jednostkę a stosowanie takich cen powinna potwierdzać polityka rachunkowości jednostki. Korzysta się z niej przez określony przedział czasowy do wyceny materiałów (towarów) przyjmowanych do magazynu oraz wydawanych z magazynu. Materiały, towary ewidencjonowane w cenach ewidencyjnych są korygowane za pomocą odchyleń od cen ewidencyjnych do poziomu cen rzeczywistych - za pośrednictwem konta "Odchylenia od cen ewidencyjnych materiałów i towarów".  Odchylenia te powstają w trakcie rozliczania zakupu materiałów czy towarów, natomiast ich rozliczenie następuje podczas ich faktycznego rozchodu z tytułu zużycia lub sprzedaży.
 Podczas weryfikacji stałych cen mogą pojawić się różnice, które będą uwzględnione w odchyleniu. Odchylenia te mogą mieć charakter dodatni czyli debetowy tzn. że rzeczywista cena zakupu lub cena nabycia jest wyższa od przyjętej ceny ewidencyjnej lub mogą mieć charakter ujemny czyli kredytowy tzn. że rzeczywista cena zakupu lub cena nabycia jest niższa od przyjętej ceny ewidencyjnej.


[1] art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości
[2] art. 28 ust. 2  ustawy o rachunkowości
[3] art. 34 ust. 2 ustawy o rachunkowości

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz