niedziela, 9 grudnia 2018

Emerging markets @ Risk / Wenezuela

Studenci ATH proponują:          

2017.11.17 - ISDA(międzynarodowe Stowarzyszenie Swapów i Derywatów) ogłosiło, że Wenezuela zbankrutowała podobnie jak państwowy koncern paliwowy Petroleos de Venezuela SA.

Kryzys
Wenezuela pogrąża się w poważnym kryzysie. MFW przewiduje jeszcze w tym roku milion procentową inflację. Wenezuela bazowała i bazuje głównie na ropie. na tym opiera się tamtejsza gospodarka. W kraju brakuje jedzenia i leków. Gospodarka Wenezueli jest centralnie sterowana i wedle ekonomistów widać teraz tego skutki. Do sklepów ustawiają sie kolejki, a w sklepach są puste pułki. Tak wysoka inflacja jest spowodowana między innymi przez to, że Wenezuela nie przestrzega zasad ekonomicznych. W maju odbyły się wybory, prezydentem został ponownie Nicolas Maduro. Tych wyborów nieuznały m.in. UE, USA i większość państw Ameryki Południowej. Maduro jest byłym współpracownikiem Hugo Chaveza. Przez przeciwników i społeczność międzynarodową oskarżany jest o podważanie demokracji. Z Wenezueli według danych ONZ od 2015 roku wyemigrowało 2,3 miliona obywateli.
Wypowiedź i opinia dziennikarza i podróżnika Lecha Miodka : "Zniknął handel prywatny, który jest 'sercem' handlu. Teraz w Wenezueli jest generał od ryżu, generał od mąki, kawy etc. I ci generałowie, którym żyje się bardzo dobrze, decydują o garnku przeciętnego Wenezuelczyka, który może nawet stanąć w kolejce w sklepie, ale podczas jego stania ten produkt zdrożeje dwukrotnie, trzykrotnie, o ile w ogóle będzie on na półce. Te wszystkie założenia ekonomiczne są tutaj nikomu nie potrzebne".
  
Szalejąca inflacja
Wenezuelski rząd od zeszłego roku nie publikuje danych o inflacji. Szacunki prowadzi między innymi agencja Bloomberga opierając sie na indeksie Cafe Con Leche - pokazuje on zmianę ceny filiżanki kawy podawanej w Caracas. Wzrost cen wedle owej agencji ma wynosić 60 tysięcy procent w skali roku i ciągle przyśpiesza. Wenezuela to klasyczny przykład gospodarki centralnie planowanej, nam może się to kojarzyć z czasami PRL w naszym kraju. Wówczas w sklepach nie było nic, a o cenach decydowali politycy. Produkcja jest opłacalna tylko wówczas gdy jego cena na rynku pozwala pokryć jego koszty produkcji.
Ropa
TGospodarka Wenezueli opiera sie na ropie i to od jej ceny rynkowej dużo zależy. W normalnych warunkach o cenie decydują popyt i podaż, w gospodarce takiej jak Wenezuela- założenia. Początek kryzysu zapoczątkowały jeszcze rządy Hugo Chaveza. A prawdziwy kryzys przyszedł wraz ze spadkiem ceny ropy. Wenezuela poza ropą praktycznie nic nie produkuje, a jeśli mniej otrzymuje za sprzedaż ropy to mniej towarów będzie mogła za to sprowadzić.
20-08-2018 - Radykalne kroki aktualnego prezydenta, zdewaluował Boliware, którą powiązał z kryptowalutą Petro oraz podniósł minimalne wynagrodzenie aż o 30 razy.
Te wszystkie kroki poczynił w celu uzdrowienia gospodarki. Dolar kosztował przed denominacją na czarnym rynku blisko 6 milionów boliwarów, 700 razy więcej niż przed rokiem. Po tym zabiegu 1 boliwar jest wart 100 tysięcy starych. Operację powiązano z dewaluacją która urealnia kurs waluty. Do tej pory oficjalny ustalany kurs dolara przez Bank Centralny w Caracas był na poziomie 300 tysięcy boliwarów. Rząd uznał, że po denominacji jeden dolar jest wart 60 boliwarów (6mln starych). Uważane jest to jako pogodzenie się z czarnorynkową wartością dolara.
2018-10-19 - Wenezuela rezygnuje z dolara. Międzynarodowe transakcje maja być teraz realizowane w Euro.
Wenezuelski wiceprezydent Tereck El Aissamic poinformował o rezygnacji z dolara amerykańskiego oraz że wszystkie przyszłe transakcje na wenezuelskim rynku walutowym mają być dokonywane w euro. Wiceprezydent dodał, że wszystkie prywatne banki w Wenezueli są zobowiązane do używania nowego systemu.

Czym to jest spowodowane?   
'Wszystko spowodowane jest Amerykańską blokadą finansową Wenezueli, która ma wpływ na sektor publiczny jak i prywatny w tym kraju, miedzy innymi na farmacje i rolnictwo. Dicom, będzie bazował na euro, juanie lub jakiejkolwiek innej walucie wymienialnej. Rząd zamierza sprzedać 2 miliardy euro między listopadem a grudniem, aby umożliwić społeczeństwu zakup europejskiej waluty za realne, niespekulacyjne ceny.
Waszyngton nie popiera socjalistycznego prezydenta Maduro, najchętniej odsunęliby go od władzy. Maduro jest oskarżany o represje wobec opozycji w tym kraju. Administracja Trumpa groziła nawet tzw. "interwencja humanitarną" w Wenezueli.   W ubiegłym roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje zakazujące handlu nowymi długami i kapitałami wyemitowanymi przez rząd Wenezueli i państwową spółkę naftową PDVSA. Departament Skarbu wprowadził również restrykcje przeciwko głównym urzędnikom państwowym w Wenezueli. Maduro znalazł się na czarnej liście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz