PHA jest więc jedną z przed wypadkowych metod analizy ryzyka. Metoda pozwala na jakościowe oszacowanie ryzyka związanego z potencjalnym zagrożeniem. Używana jest w momencie, gdy informacja o procesach zachodzących w organizacji jest niewystarczająca do określenia szczegółowych parametrów zagrożeń mogących spowodować nieoczekiwane, negatywne zmiany lub gdy okoliczności nie pozwalają na użycie innych metod.
Wstępna analiza zagrożeń polega na zidentyfikowaniu zagrożeń i sytuacji niebezpiecznych, określeniu parametrów ryzyka oraz zaprojektowaniu i wdrożeniu działań zapobiegających ryzyku. Metoda PHA może więc stanowić podstawę do analizy ryzyka zagrażającego przedsiębiorstwu.
Dla każdego procesu określa się wszystkie potencjalne zdarzenia (zagrożenia) inicjujące ryzyko, dla każdego zagrożenia określa się możliwe przyczyny i skutki jego wystąpienia. Na podstawie oszacowanego prawdopodobieństwa wystąpienia skutków (strat) oraz ich wartości określa się ryzyko.
Oszacowanie ryzyka metodą wstępnej analizy zagrożeń PHA dokonuje się poprzez iloczyn określonego stopnia szkód (S) oraz prawdopodobieństwa jego wystąpienia (P):
R = S x P
Szacowanie możliwości strat S oraz prawdopodobieństwa z jakim mogą one wystąpić P, odbywa się za pomocą 5-cio lub 6-cio stopniowej skali (tabela 1), w zależności od sytuacji.
Oszacowane wyniki różnego rodzaju zagrożeń przedsiębiorstwa można przedstawić na tzw. matrycy ryzyka, ukazującej rozmieszczenie ryzyk w tzw. obszarach akceptowalności ryzyka (rysunek 1).
Dzięki matrycy ryzyka można uszeregować ryzyka pod względem ich istotności względem celów organizacji, wytyczyć kolejność działań niwelujących potencjalne i najbardziej dotkliwe zagrożenia oraz wywnioskować przyczyny tych ryzyk, by w przyszłości nie dopuścić do ich powstania.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie: A. Uzarczyk: Ocena ryzyka zawodowego, wyd. ODDK, Gdańsk 2006, s. 83.
Mocną stroną metody wstępnej analizy zagrożeń PHA jest możliwość jej użycia, gdy informacje do określenia szczegółowych parametrów ryzyk są niewystarczające oraz gdy analiza przeprowadzana jest bardzo wcześnie, by wytypować te ryzyka, które mogą doprowadzić do katastrofalnych skutków już na początku cyklu życia organizacji – w jej fazie rozwoju.
Słabą stroną tej metody jest dostarczanie bardzo ograniczonych informacji o zagrożeniach. Z uwagi na prostotę tej metody, nie ma możliwości jej wykorzystania w późniejszych fazach cyklu życia organizacji.
Więcej w:
International Standard IEC/FDIS 31010: Risk assessment techniques, 2009.
R. Bryła: Bezpieczne stanowisko pracy, wyd. ELAMED, Bydgoszcz 2007.
A. Uzarczyk: Ocena ryzyka zawodowego, wyd. ODDK, Gdańsk 2006.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńRyzyko zawodowe występuje w każdej pracy. Jednak najbardziej narażeni są pracownicy fizyczni oraz osoby mający do czynienia ze szkodliwymi czynnikami chemicznymi oraz fizycznymi. Brak odpowiedniej odzieży ochronnej zwiększa tez to ryzyko. Warto zwrócić na to uwagę. Bardzo dobry artykuł, gratuluję.
OdpowiedzUsuń