niedziela, 24 lutego 2013

Reakcja na ryzyko

Dziś o reakcji na ryzyko - wolę słowo reakcja niż odpowiedź.

Dlaczego? chyba subiektywne odczucie, ale jak mówi mój kolega "czuję przez koszulę", że lepiej oddaje reakcja, niż odpowiedź. Reaguję na coś, też niepożadanego. reakcja też jako odpowiedź, ale szerzej:

za słownikiem Języka Polakiego:
1. «działanie lub zajęcie jakiegoś stanowiska jako odpowiedź na coś»

Zaś odpowiedź:
1. «ustna lub pisemna reakcja na pytanie, zwrot lub zarzut skierowany do kogoś»
2. «mówienie lub pisanie na zadany przez sprawdzającego wiadomości temat; też: treść tego, co zostało odpowiedziane»
3. «reakcja na coś»
4. «rozwiązanie jakichś problemów lub wątpliwości»
5. «w szachach, brydżu itp.: ruch jednego z grających wykonywany po ruchu przeciwnika»


czyli dopiero któreś znaczenie jest związane z reakcją.

Na podstawie analizy ryzyka finansowego następuje określenie sposobów sterowania przypadkowością mającą miejsce w gospodarowaniu przedsiębiorstwa. Controlling ryzyka finansowego powinien doprowadzić, poprzez oddziaływania sterujące, do ujednolicenia w organizacji sposobów osiągania celów w warunkach ryzyka finansowego dzięki zdefiniowaniu zbioru dopuszczalnych instrumentów reakcji na ryzyko i połączeniu ich stosowania z oceną osiągnięć uwzględniającą zwrot z podjętego ryzyka finansowego[1]. Podejście to powinno stać się odzwierciedleniem dążenia kierownictwa przedsiębiorstw do stałego zwiększania efektywności. Reakcję na ryzyko należy podzielić na dwie grupy:
  1. permanentna - związana z realizacją celów przedsiębiorstwa. Następuje zazwyczaj tylko niewielka zmiana zakresu, lub kosztów reakcji na ryzyko w kolejnych okresach;
  2. jednorazowa – związana z jednorazowymi zdarzeniami, realizowana ad hoc.

Controlling ryzyka finansowego monitoruje stosowane zabezpieczenia i analizuje, czy są one stosowane zgodnie z przyjętą tolerancją na ryzyko. Istotne jest, aby metoda controllingu ryzyka finansowego obejmowała wszystkie poziomy zarządzania. Monitorowanie wartości zasobów zaangażowanych do reakcji na ryzyko ma istotny wpływ na redukcję kosztów finansowania podejmowania ryzyka. W końcowej fazie reakcji na ryzyko następuje kontrola poprawności i efektywności podjętych decyzji.


[1] Aktywne powiązanie wyników gospodarowania z zestawem czynników generujących ryzyko ma także istotne znacznie w procesie planowania wielkości kontraktów menedżerów. Wywołuje bowiem wzrost ich dynamizmu. W zależności od scenariusza determinującego wielkości mierników (bezpośrednio od czynników ryzyka – np. zmienności otoczenia), od których zależna jest premia, zmieniają się wartości wpływające na przyszłe rezultaty, które musi wykonać menedżer.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz