sobota, 23 lutego 2013

Controlling ryzyka finansowego a zarządzanie ryzykiem


Jak wcześniej wspomniałem controlling ryzyka finansowego powinien zostać oddzielony od zarządzania ryzykiem postrzeganego jako proces w przedsiębiorstwie.


Co to zatem jest ten controlling ryzyka finansowego? 



ZAŁOŻENIE: Zysk ekonomiczny w dobrze zarządzanym przedsiębiorstwie staje się wynikiem zaplanowanej działalności, a nie przypadkowości, która może mieć źródło zarówno w jego otoczeniu, jak i organizacji.

Controlling ryzyka finansowego to metoda zarządzania, zorientowana na sterowanie podejmowaniem przez przedsiębiorstwo ryzyka finansowego, tak aby uzyskało ono stabilizację wzrostu wyników ekonomicznych (zarówno przez wykorzystanie szans, które daje otoczenie rynkowe, jak i neutralizację niepożądanych następstw ryzyka finansowego). Definicja metody controllingu ryzyka finansowego nie została dotychczas ujednolicona. Wynika to z jednostkowego charakteru stosowanych rozwiązań, zależnych od sytuacji przedsiębiorstwa, w którym zostały one wdrożone. Metoda controllingu ryzyka finansowego może być realizowana w sposób scentralizowany zarówno przez jednostkę organizacyjną o tej samej nazwie, jak inne, wyposażone w niezbędne kompetencje jednostki w przedsiębiorstwie.

Czy ma to sens?

Raport firmy Accenture z 2011 r. wskazuje, że zarządzanie ryzykiem obecnie nabiera szczególnego znaczenia dla przedsiębiorstw sfery realnej ze względu na zwiększającą się kompleksowość i zmienność ich otoczenia. Stąd istotne jest właściwe sterowanie podejmowaniem ryzyka dla ich przyszłego wzrostu i zyskowności. Przedsiębiorstwa te są narażone na coraz więcej elementów ryzyka finansowego związanych z wiarygodnością dostawców, jakością procesów wewnętrznych, czy zmianami regulacji, lub pogorszeniem ich reputacji.   

 


Czyli:
  • zarządzanie ryzykiem realizują menedżerowie, a
  • controlling ryzyka finansowego wykonywany jest w ramach organizacji ryzyka.
  •  
    Powiązane blogi:
  • Controlling ryzyka finansowego - podejście systemowe (więcej);
  • Controlling ryzyka (więcej);
  • Racjonalizacja wyborów (więcej). 
     
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz