Kryzysy finansowe w Azji, Rosji, Brazylii i Argentynie, czy kryzys finansowy ostatnich lat wzmocniły przydatność stress testingu. Przedsiębiorstwa zidentyfikowały konieczność analizy sytuacji na pozór niemożliwych: nagły wzrost inflacji, gwałtowny wzrost stóp procentowych, załamanie popytu, bankructwa głównych dostawców i klientów itp.
Właściwie przeprowadzony stress test powinien charakteryzować się prawdopodobieństwem oraz wysoką przejrzystością, identyfikować kluczowe założenia analizy i ich wpływ na zmiany czynników ryzyka finansowego. Powinien być systematycznie aktualizowany, aby jego wyniki mogły być stosowane dla aktualnych pozycji ośrodków odpowiedzialności[1].
Podczas zdarzeń katastrofalnych zmieniają się najczęściej nie tylko parametry rozkładów pojedynczych czynników rynkowych, ale dochodzi także do przełamania korelacji pomiędzy nimi.
Stress test bada skutki możliwych zmian rynkowych, prowadzących do nieakceptowalnych strat zagrażających istnieniu przedsiębiorstwa. Bardzo ważne w stress teście jest ujęcie rozmiarów negatywnego wpływu (kosztów) potencjalnego zdarzenia, a nie prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Stąd należy założyć, że prawdopodobieństwo jest mniejsze niż 1%, a ryzyko ekstremalnie wysokie, ale prawdopodobne.
- Testowanie sytuacji ekstremalnych (stress test, określane też jako testowanie napięć) – umożliwia kierownictwu przedsiębiorstwa ocenę wpływu na pozycję finansową przedsiębiorstwa wybranych scenariuszy, opisujących zdarzenia na rynku i w otoczeniu przedsiębiorstwa, które powodują ekstremalne zmiany czynników ryzyka finansowego.
Metoda stress testów pozwala na ocenę możliwych strat wynikających z nieliniowych zmian sytuacji na rynku, które generują znaczny wzrost ryzyka finansowego. Niezbędne jest zapewnienie powtarzalności założeń stress testów, aby zapewnić ich przejrzystość i łatwość interpretacji zmian profilu ryzyka.
Można przyjąć, że redukcja cen TP SA odzwierciedla właśnie ekstremalne zmiany cen, co powinno znaleźć wyraz w pomiarze ryzyka za pomocą stress testu, a pozycja, którą zajmuje się w walorze powinna być limitowana, nie tylko za pomocą wartości granicznej określonej za pomocą VaR 9co przedstawiono we wcześniejszym poście), ale także limitu dla wartości stress testu: czy dopuszczamy pozycję, której ryzyko ekstremalne przekracza naszą tolerancję na to ryzyko (ekstremalną stratę) i jaka będzie nasza sytuacja finansowa po jej wystąpieniu.
Powiązane posty:
- Pomiar ryzyka - Value at Risk (VaR)
- Pomiar ryzyka - miary ogólne
- Jak obliczyć VaR (Value at Risk)? Podstawy
- VaR w praktyce
[1] Kryzysy finansowe w Azji, Rosji, Brazylii i Argentynie, czy kryzys finansowy ostatnich lat wzmocniły przydatność stress testingu. Przedsiębiorstwa zidentyfikowały konieczność analizy sytuacji na pozór niemożliwych: nagły wzrost inflacji, gwałtowny wzrost stóp procentowych, załamanie popytu, bankructwa głównych dostawców i klientów itp.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz