wtorek, 19 marca 2013

Studenci o ryzyku, cz. 3

Dziś kolejny odcinek o ryzyku przygotowany przez studentów ATH:

Urszula Kopeć, Gabriela Sztwiorok, Anna Łuczak, Lucyna Kuboszek








Poznanie źródeł i przyczyn powstawania ryzyka może być doskonałym punktem do jego ograniczenia a tym samym wpływania na wielkość osiąganych przez poszczególne podmioty wyników. Inwestując trzeba mieć świadomość, że pieniądze można stracić.

W życiu codziennym unikamy podejmowania decyzji obarczonych dużym ryzykiem, Inaczej jest w biznesie. Mając oryginalny pomysł na działalność gospodarczą i dodatkową motywację w postać całkowitego braku możliwości osiągania dochodu łatwiej jest nam podjąć decyzję o uruchomieniu własnej działalności w oparciu o nasz pomysł i umiejętności.

Załóżmy, że mamy możliwość wyboru pomiędzy zakupem mieszkania pod wynajem lub otwarcia działalności gospodarczej – rękodzieła artystycznego.

Omówmy pierwszy przypadek:

Posiadamy już własne mieszkanie 50 m2 bez obciążeń kredytowych oraz 30 tyś złotych gotówki. W związku z kryzysem na rynku mieszkaniowym, mamy możliwość zakupu mieszkania po korzystnej cenie w bliskiej odległości od uczelni.

Otrzymujemy kredyt z banku pod hipotekę na nowe, większe (65m2) mieszanie na wynajem.

  • Rata kredytu miesięcznie wynosi – 2000,.
  • Miesięczne koszty utrzymania mieszkania – 650,-
  • Suma miesięcznych kosztów 2650,-
Przewidywane przychody:
  • Wynajmujemy 5 studentom. Każdy student płać miesięcznie po 630 ,- co łącznie daje nam 3150,
  • Miesięczny zysk wynosi 500,-
Ryzyka związane z tą inwestycją:

1) Ryzyko wydarzeń, czyli wystąpią nieoczekiwane zdarzenia ( zdarzenia losowe, choroba, pożar mieszkania, śmierć kredytobiorcy)
  • Ubezpieczamy się na życie oraz wykupujemy ubezpieczenie na mieszkanie od nieszczęśliwych zdarzeń , kradzieży i dewastacji.
  • Pobieramy kaucję od lokatorów w wysokości po 1000 zł jako zabezpieczenie w razie uszkodzę mieszkania przez studentów.

2) Ryzyko płynności finansowej spowodowanej brakiem lokatorów lub opóźnień płatniczych

3) Ryzyko związane w obsłudze kredytu hipotecznego.

Nasza inwestycja przewidziana jest na okres powyżej 10 lat. Jest to długi okres inwestycyjny a co za tym idzie jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia strat ale również są duże możliwości ich odrobienia.

Omówmy drugi przypadek:

Podejmujemy ryzyko podjęcia działalności gospodarczej w zakresie rękodzieła artystycznego.

Posiadamy status osoby bezrobotnej. Tworzymy biznes plan i pozyskujemy środki z urzędu pracy na aktywizacje zawodową. We własnym lokalu wyodrębniamy jedno pomieszczenie na prowadzenie działalności, zakupujemy za otrzymane środki komputer , profesjonalną maszynę do szycia i owerlok. Korzystamy z ulgowej składki na ZUS. Tworzymy stronę internetową i zakładamy sklep internetowy. Mamy pomysł i umiejętności tworzenia niepowtarzalnych rękodzieł.. Zakupujemy materiały do wytworzenia kolekcji i wystawiamy je na stronie internetowej oraz na allegro. Rozpoczynamy również kampanię reklamową w naszym najbliższym otoczeniu. Wykonujemy produkcję na zamówienie.

Działalność ta jest obarczona ryzykiem:

1. Ryzyko oszacowania kosztów, czyli właściwe określenie granicy opłacalności produkcji.
2. Ryzyko wydarzeń, zdarzenia losowe
3. Ryzyko braku popytu .
4. Ryzyko płynności, brak środków na zakupienie materiałów do produkcji.
5. Ryzyko związane z finansowaniem inwestycji. korzystamy z obcych środków finansowych w razie niepowodzenia musimy oddać pozyskane środki.
6. Ryzyko projektu, ktoś może podpatrzyć nasz pomysł i odbierze nam klientów.

Reasumując:

  • Źródłem naszego ryzyka jest niepewność informacji lub niewłaściwie podjęta decyzja.
  • Ryzyko firmy wynika głównie z błędnych ocen planistycznych.
  • Porównując obie inwestycje można założyć , że większe ryzyko niesie za sobą założenie własnej firmy ale też daje większe możliwości rozwoju i zysków. Inwestycja w nieruchomość może stanowić dodatek do naszej pensji i w przyszłości powiększyć nasz majątek.
  • Decyzja jaką podejmiemy zależna jest od wieku i naszej skłonności do ryzyka. Młoda osoba, która ma więcej czasu (do końca życia) podejmuje większe ryzyko niż starszy inwestor.
  • Zazwyczaj młodszy człowiek jest bardziej kreatywny i jest bardziej skłonny do podejmowania ryzykownych decyzji, starszy zaś szuka stabilizacji i możliwości wzrostu wartości zainwestowanego kapitału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz