poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Controlling ryzyka - nagrodzona praca


„Wyniki I edycji Konkursu Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem POLRISK na najlepszą pracę dyplomową z zakresu zarządzania ryzykiem w organizacji.

Kategoria: prace licencjackie

Nagroda III stopnia – p. Wojciech Szary za pracę pt. „Możliwości wykorzystania elementów controllingu ryzyka w procesach produkcyjnych” (Akademia Techniczno – Humanistyczna w Bielsku-Białej Wydział Zarządzania i Informatyki)”

Jako promotor niniejszej pracy uważam, że należy się podzielić wynikami przeprowadzonego badania. Poniżej kilka myśli z pracy:

„Każde przedsiębiorstwo prowadzące działalność na konkurencyjnym rynku musi zarządzać wieloma elementami ryzyka finansowego, które w przypadku braku kontroli mogłyby doprowadzić do jego bankructwa. Badany podmiot należy do szwedzkiego koncernu specjalizującego się w nowoczesnych technologiach polimerowych. Dostarcza najwyższej klasy rozwiązania uszczelniające, które są stosowane w budownictwie, rolnictwie, w przemyśle samochodowym, lotniczym, okrętowym i kosmicznym."


"W kolejnym kroku autor przystąpił do obliczenia miernika efektywności gospodarowania z uwzględnieniem ryzyka (RaPM). Wartość tego miernika wynosi 22,60% co pozwala na określenie zwrotu z całości kapitału zaangażowanego w osiąganie celów przedsiębiorstwa na tym poziomie."

"Z badania przeprowadzonego powyżej wynika fakt, że odpowiednio wdrożona i realizowana metoda controllingu ryzyka pozwala na wykorzystanie szans pojawiających się z podejmowanego ryzyka oraz minimalizację start związanych z ryzykiem, a w rezultacie stabilny wzrost zysków ekonomicznych w założonej perspektywie czasowej."

„Podejmując badanie możliwości wykorzystania elementów controllingu ryzyka w zarządzaniu procesami produkcyjnymi autor miał na celu określenie wpływu dobrze wprowadzonego systemu controllingu ryzyka, jego wykorzystanie w zarządzaniu procesami produkcyjnymi oraz odwzorowanie wpływu ryzyka na pomiar efektywności gospodarowania.

Przegląd literatury oraz doświadczenie zawodowe w badanym przedsiębiorstwie utwierdziło autora w przekonaniu, iż odpowiednio wdrożona i realizowana metoda controllingu ryzyka jest skutecznym narzędziem w zarządzaniu ryzykiem w przedsiębiorstwie. Świadomość ryzyka musi być widoczna i prezentowana na każdym szczeblu organizacji poczynając od pracowników produkcji, a kończąc na zarządzie firmy. Tylko takie podejście pozwala na realizację założonych celów i poprawę efektywności przedsiębiorstwa wpływając na poprawę wyniku ekonomicznego, a co za tym idzie przynoszenie korzyści właścicielom.

Jednak w procesie uzyskiwania dodatniego wyniku ekonomicznego musi zostać ujęte ryzyko, które jest nieodłączne każdego dnia i może mieć bardzo silne oddziaływanie na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa. Badaniu zostało poddane przedsiębiorstwo produkcyjne, w którym zarządzanie ryzykiem nie istnieje. Jedynie niektóre elementy i czynności związane z ryzykiem są realizowane i przeprowadzane, jednak nie jest to wystarczające żeby mówić o zarządzaniu ryzykiem.

Badanie autora wykazało, że odpowiednio zidentyfikowane i ocenione ryzyka pozwalają na efektywne zabezpieczenie się przed ich skutkami, a wiążące się z tym szanse odpowiednio wykorzystane, natomiast zagrożenia zmniejszone do możliwego minimum. Autor w pracy pozytywnie zweryfikował hipotezę, że właściwie zaprojektowany i wdrożony system controllingu ryzyka finansowego powinien prowadzić do ustabilizowania wzrostu zysków ekonomicznych w perspektywie długoterminowej. Przeprowadzone analizy w badanym przedsiębiorstwie wykazały, że odpowiednio wdrożona metoda controllingu ryzyka pomaga w zarządzaniu procesami produkcyjnymi oraz ma wpływ na pomiar efektywności gospodarowania przedsiębiorstwa.”

Czyli controlling ryzyka może i powinien znaleźć praktyczne zastosowanie w kontroli zarządzania i pomiarze dokonań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz