czwartek, 4 kwietnia 2013

Czy nie jesteśmy w stanie się uczyć ...?

Nasuwa się pytanie, czy jesteśmy w stanie czegokolwiek nauczyć się z historii. Jeżeli pewne sytuacje się stale powtarzają.

Jaka jest Państwa opinia?

Podobno historia nie jest najlepszym odniesieniem dla analizowania ryzyka, ale poniższe sytuacje powtórzyły się wielokrotnie i można się obawiać, że znów się powtórzą, czyli ...

HISTORIA
  • 31-letni makler Kweku Adoboli, który naraził na stratę 2 mld dolarów szwajcarski bank UBS, został oskarżony o malwersacje i nieprawdziwą klasyfikację transakcji.



Telewizja Sky donosi, że Adoboli zaangażował renomowaną firmę adwokacką Kingsley Napley, która swego czasu reprezentowała innego maklera Nicka Leesona. Operacje walutowe Leesona w 1995 r. pogrążyły szacowny brytyjski bank Barings, narażając go na stratę w wys. 800 mln funtów. "Wprawdzie nikt się nie spodziewa, że doniesienia o operacjach Adobolego pogrążą finansowo UBS, ale ich prawdopodobnym skutkiem będzie reorganizacja operacji, ponieważ bank będzie musiał wykazać, że podjął działania dla ochrony reputacji w Szwajcarii i innych państwach" - napisał na swym portalu brytyjski dziennik "Guardian".

Dla pracowników banku afera może oznaczać nowe zwolnienia; bank już w sierpniu jeszcze przed wybuchem afery ogłosił redukcję personelu o 3,5 tys. osób. Na całym świecie bank zatrudnia 65 tys. osób, z czego 6 tys. w Londynie.
 Według BBC Adoboli sam poinformował szefów o swoich stratach. Jego operacji nie wykrył wewnętrzny system kontroli banku. Jest to dla banku powód wielkiej konsternacji, bo gdyby Adoboli, zamiast ujawnić straty, zataił je, byłyby one jeszcze większe.
 
 "Ujawnienie, że to informacja od samego Adobolego uruchomiła dzwonki alarmowe w banku i że jego działań nie wychwycił wewnętrzny system monitorowania transakcji, jest bardzo niepokojące, ponieważ wskazuje, że banki inwestycyjne są niezdolne do zarządzania ryzykiem, które biorą na siebie ich maklerzy" - uważa Robert Peston z BBC.

  • Bruno Iksil, handlowiec ekskluzywnego oddziału Chief Investment Office (CIO) banku
    JP Morgan
    Chase & Co, który w wyniku swoich transakcji przegrał 2 do 3 miliardów dolarów
Ponadto:

  • SocGen
  • Kryzys finansowy lata 2008 …
  • Barings Bank
  • Longterm Capital Management

I dalej troszkę historii …
  • Tulipmania 1637. W 1637 r. zabrakło kupców na cebulki tulipanów, wcześniejszy obiekt pożądania milionów Holendrów. Tysiące osób straciło dobytek całego życia.
  • Kompania Missisipi 1721. John Law, szkocki hazardzista i ekonomista powołał spółkę Kompania Missisipi, która miała budować kopalnię  złota. Wartość papierów w dwa lata wzrosła z 500 do 15 tys. liwrów. Po załamaniu rynku walory kompanii potaniały o ponad 95 proc.
  • Czarny piątek 1869. 24 września 1869 r. wartość złota wzrosła do astronomicznego wtedy poziomu 162  USD za uncję. Rynek załamał się w kilkanaście minut. Rekord nie został poprawiony przez ponad 100 lat.
  • Krach paryskiej giełdy w 1882. W 1882 r. Paris Bourse przeszła przez piekło. Wyprzedaż spowodowała upadek 30 instytucji i kilkuletni kryzys.
  • Panika na Wall Street w 1907. W październiku 1907 r. amerykańskie indeksy spadły o ponad 50 proc. Krach był wywołany nadmiernymi wydatkami i spekulacją na akcjach spółki United Copper.
  • Początek wielkiej depresji w 1929. 83 lata temu z Wall Street przez kilka sesji wypłynęło ponad 12 milionów   USD, a inwestorzy błyskawicznie potracili majątki.
  • Czarny poniedziałek w 1987. 25 lat temu  Dow Jones stracił 22,6 proc. i zanotował największy jednosesyjny spadek w historii.
  • Kryzys azjatycki 1997. Krach w Azji wybuchł 27 października 1997 r., kiedy to indeks  Hang Seng został zredukowany o 6 proc. Pesymizm ogarnął również rynek w USA, a  Dow Jones stracił 554,26 pkt.
  • Upadek Lehman Brothers Koniec LB doprowadził do największego bailoutu instytucji finansowych w historii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz