środa, 10 kwietnia 2013

Żyjąc ryzykiem - studenci o ryzyku cz. 5

Kolejny "odcinek" o ryzyku przygotowany przez studentów z ATH w Bielsku-Białej.
Wioletta Pasternak i Joanna Siąkała - ciekawa refleksja też o studiowaniu ...

Ryzyko towarzyszy nam każdego dnia, choć często jesteśmy tego nieświadomi. Nawet tak prozaiczna rzecz, jak jazda samochodem wiąże się z tym, iż możemy zostać uczestnikami wypadku, w którym my oraz inni uczestnicy ruchu drogowego możemy stracić zdrowie, a nawet co gorsze- życie… A czy zasypiając zawsze masz pewność, że się obudzisz? Każdy bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, wyznanie, itd. na co dzień podejmuje ryzyko. Idąc do sklepu również ryzykujemy chociażby tym, że u konkurencji możemy kupić te same produkty po znacznie niższej cenie.

I tak, nawiązując do handlu warto zwrócić uwagę na producentów, którzy ponoszą ogromne ryzyko finansowe wprowadzając na rynek nowy produkt. Najpierw inwestują w badania rynku, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje popyt na dane dobro, a gdy wypadną one pozytywnie, przedsiębiorstwo musi ponieść koszty związane z produkcją i wprowadzeniem nowego produktu na rynek. Kolejnym etapem jest reklama, która sprawi, iż wybrany segment rynku dowie się o naszym produkcie. I tak wybierając przykładowo reklamę telewizyjną, która emitowana będzie w odpowiednich godzinach firma ponosi ogromne koszty związane z jej emisją. W przypadku, gdy dany towar odniesie sukces sprzedażowy, a klienci zaczną nabywać go regularnie- zostanie osiągnięty sukces, renoma firmy znacznie wzrośnie, poniesione koszty szybko się zwrócą, a dalsza produkcja przyniesie duże zyski. Jeżeli jednak klienci nie zaakceptują nowego produktu, to istnieje ryzyko, iż konsumenci zrażeni towarem, zniechęcą się również do producenta, a opinia, że jego wyroby nie są godne polecenia zostanie rozpowszechniona wśród konsumentów, a co się z tym wiąże, straci on swoją markę, którą mógł tworzyć przez wiele lat.

Nie tylko w handlu ponosi się ogromne ryzyko. Inwestycje również nie są pewnym zyskiem. Lokując nasze pieniądze w akcje, które mogą okazać się sukcesem i przez bardzo długi okres czasu przynoszą nam duże dochody, w jednej chwili mogą zupełnie stracić swoją wartość. W chwili, gdy ich wartość zaczyna znacznie spadać, bardzo ważne jest, aby nie wpadać w panikę i nie sprzedawać ich po znacznie niższej cenie, niż są aktualnie warte tylko po to, by nie stracić wszystkiego. Gdy decydujemy się podjąć dane ryzyko, musimy być konsekwentni, a nasze decyzje powinny być przemyślane i nie podejmowane pod wpływem chwili. Nie każdy, kto decyduje się na inwestycje wie, iż jeżeli nasze zyski zaczynają szybko spadać, to po jakimś czasie znów zaczną przybierać na wartości. Osoby, które wolą pewniejszy zysk, czekają na moment, gdy ludzie zaczną sprzedawać akcje, których wartość nagle spadła, ponieważ wiedzą, że w przyszłości wydane pieniądze okażą się dobrą inwestycją, a akcje znów staną się dochodowe.

Pracodawca zatrudniając nowego pracownika również ryzykuje utratą własnych środków finansowych poniesionych na przeszkolenie nowej osoby, zapłatę jej wynagrodzenia w okresie, gdy nie będzie jeszcze przynosić zysków, tym, że dany wybór okaże się nie trafiony. Ale z drugiej strony, jak wybrać tą właściwą osobę nie ponosząc ryzyka? A co jeśli nowo zatrudniony podwładny okaże się osobą, której można zaufać, na której zawsze można polegać, która sumiennie wykonuje wszystkie swoje obowiązki i jest lojalna wobec szefa? Czy znalezienie takiego pracownika ma jakąkolwiek cenę? Czasem warto coś poświęcić, szczególnie, gdy można tyle zyskać. Lecz w dzisiejszych czasach- przy tak wielkiej konkurencji, która nieraz jest gotowa zrobić naprawdę wiele, aby utrzymać się na rynku i uzyskać tytuł lidera w danej branży, żadna decyzja nie jest prosta. Może okazać się również, że pracownik, któremu pracodawca przekazał ogromną wiedzę i pozwolił się rozwijać, wybierze pracę u konkurencji, chociażby ze względu na wyższe wynagrodzenie.

My, studenci również zaryzykowaliśmy utratą swoich, nieraz ciężko zarobionych pieniędzy oraz czasu wolnego, podejmując edukację w szkole wyższej. Nikt z nas nie ma pewności, czy nasz wkład finansowy nie pójdzie na marnę, gdy po tych kilku latach nie znajdziemy bardziej satysfakcjonującej nas pracy, nie dostaniemy awansu w dotychczasowej lub wcale nie będziemy jej mieli. Finanse przeznaczone na edukację, zawsze można było ulokować w coś innego. Podjęliśmy ryzyko z nadzieją, że w jakiś sposób osiągniemy zamierzone cele, a pieniądze okażą się trafioną inwestycją w nasz rozwój osobisty.

Tak więc reasumując naszą pracę poświęconą ryzyku, pragniemy ponownie zwrócić uwagę na to, że świadomie lub nie towarzyszy nam ono każdego dnia, a my, jako osoby rozumnie powinniśmy ryzykować mądrze. Oznacza to, iż musimy brać pod uwagę nie tylko zamierzone zyski, ale również realne straty, które towarzyszą każdej podejmowanej decyzji. I nie liczmy tylko na szczęście, które może nam sprzyjać lub nie, a wszystkie zadania, których się podejmujemy, popierajmy swoją własną, ciężką pracą, która ma znaczny wpływ na osiąganie przez nas sukcesów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz