Na samym szczycie ocen spekulacyjnych znajduje się ocena BB (Bb) charakterystyczna dla podmiotów posiadających zdolność do regulowania zobowiązań, która jednak w istotny sposób może zostać zakłócona przez niekorzystne zmiany zachodzące w otoczeniu zewnętrznym, zarówno w makrootoczeniu jak i otoczeniu konkurencyjnym.
Zmiany te mogą, lecz nie muszą doprowadzić do pogorszenia stanu jakości obsługi zadłużenia. Kolejną oceną spekulacyjną jest ocena B. Różnica między nią a oceną BB polega na tym, iż niekorzystne zmiany wynikające z otoczenia zewnętrznego mogą wywrzeć znaczny wpływ na zdolność podmiotu do regulowania swoich zobowiązań finansowych. Oceny CCC (Ccc) oraz CC (Cc) prezentują sytuację, w której zobowiązania posiadające te oceny są już w obecnej chwili zagrożone ryzykiem niespłacenia. Jedyną możliwością dłużnika do spłaty swoich zobowiązań jest wystąpienie wyłącznie pozytywnych czynników zewnętrznych. W przypadku podmiotów posiadających ocenę C oznacza to dodatkowo pojawienie się wniosku o postawienie dłużnika w stan upadłości. Wszystkie oceny CCC, CC, C oznaczają, że podmioty w ten sposób ocenione systematycznie regulowały swoje zobowiązania.
Ostatnia grupa ocen, lub też ocena, w zależności od rodzaju skali ocen, które bierzemy pod uwagę jest ocena D oraz DDD. W takim przypadku oceniany podmiot przerwał spłatę zobowiązań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz