niedziela, 19 maja 2013

Niedoceniane informowanie o ryzyku

Chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze inne zagadnienie, bezpośrednio związane ze skutecznym controllingiem ryzyka finansowego:
  • Właściwe raportowanie pozwala na okresowe śledzenie wyników, ich analizę i komentowanie przez poszczególne poziomy zarządzania, dialog z menedżerami oraz określenie niezbędnych korekt w planach. Informowanie o ryzyku przyczynia się do wzrostu świadomości osób zarządzających ośrodkami odpowiedzialności o ich wpływie na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Na tej podstawie następuje przygotowanie prognozy. Związane jest to z przeglądem i korektą istniejących planów i budżetów, a także założeń co do przyszłości działania przedsiębiorstwa, co z kolei przekłada się na podstawy planowania i podejmowania decyzji.
  • Jasne przedstawienie podejmowanego ryzyka finansowego zwiększa wśród partnerów biznesowych wiarygodność przedsiębiorstwa, przez co także wzrastają szanse na poprawę wyników ekonomicznych. Przyczynia się to do ograniczenia kosztów kapitału dzięki wskazaniu jego dostawcom, że ryzyko jest dobrze zidentyfikowane i zarządzanie. Efektem właściwego informowania o ryzyku jest ewolucja podejścia do ryzyka finansowego w przedsiębiorstwie – z pomiaru ryzyka jako finalnego „produktu” controllingu ryzyka finansowego do sterowania efektywnością jego podejmowania.
  • Częstotliwość informowania kierownictwa o poziomie ryzyka organizacji ma duże znaczenie dla jej bezpieczeństwa. Przekazywane raporty powinny być w taki sposób zestandaryzowane, aby umożliwić przedstawienie wszystkich niezbędnych informacji do identyfikacji, wyceny i zarządzania poziomem ryzyka. Po zatwierdzeniu przez kierownictwo przedsiębiorstwa są one przekazywane na kolejne poziomy organizacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz