poniedziałek, 20 maja 2013

Rating, poziom inwestycyjny


Co "mówi" do nas rating? Przykładowo, najwyższą oceną wystawianą w długim okresie jest ocena AAA (Aaa). Otrzymują ją podmioty posiadające najwyższą zdolność do regulowania swoich zobowiązań. Różnica pomiędzy poszczególnymi ocenami jest niewielka, a możliwość postawienia dodatkowych znaków + lub - jeszcze bardziej tę skalę upłynnia.

Należy zwrócić uwagę na to, że możliwość dodania znaku plus lub minus istnieje tylko dla ocen od AA do oceny CCC.

Kolejna jest ocena AA (Aa) różniąca się w nieznacznym stopniu od oceny najwyższej. Także i w tym wypadku podmiot zobowiązany charakteryzuje się bardzo wysoką zdolnością regulowania zobowiązań. W przypadku oceny A pojawia się już pewne ryzyko zajścia niekorzystnych zmian w otoczeniu podmiotu, które mogą utrudnić uregulowanie jego zobowiązania. Jednak możliwość uregulowania zobowiązań jest nadal wysoka. Ostatnią oceną inwestycyjną jest ocena BBB (Bbb) oznaczająca, iż analizowany podmiot dysponuje wymaganymi zabezpieczeniami w stosunku do zobowiązań, jednakże niekorzystne elementy wynikające z makrootoczenia mogą w znaczny sposób osłabić jego zdolność do regulowania zobowiązań.

A jaka jest ocena najwyższa dla polskich przedsiębiorstw?

Oceny inwestycyjne przedstawione powyżej dotyczą tych podmiotów, w które można w miarę bezpiecznie inwestować. Pozostałe oceny dotyczą podmiotów, które obarczone są większym ryzykiem nieterminowego uregulowania zobowiązania dlatego przyznawane są im oceny spekulacyjne[1].

[1] Milewski P., Ratingi w gospodarce rynkowej z uwzględnieniem ratingu ubezpieczeniowego, Gazeta Ubezpieczeniowa, nr 9,10/1999, s.21


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz