sobota, 3 sierpnia 2013

Warto przeprowadzić outsorcing niektórych działalności do wyspecjalizowanego podmiotu (?)

Dziś próba odpowiedzi, ale nie wprost, na powyższe pytanie.
Chciałbym, aby każdy z czytelników zechciał sam się do niego odnieść i spróbować na nie odpowiedzieć, analizując funkcjonowanie swojego przedsiębiorstwa…

Koncepcja czystych handlowców, działających zarówno na własny rachunek, jaki zarządzających portfelami kontraktów swoich klientów, lub inwestujących ich środki na rynku energii elektrycznej, jest także atrakcyjna dla podmiotów spoza szeroko rozumianej energetyki. Przykładem mogą być banki inwestycyjne, które chociaż w ograniczony sposób, to jednak rozpoczynają tego typu działalność na rynku energii elektrycznej, czy praw do emisji. Jednym z powodów niewielkiego zakresu ich zaangażowania jest wysokie ryzyko, występujące na rynku energii elektrycznej oraz konieczność posiadania przez nie kompetencji, pozwalających nim efektywnie zarządzać, co zwiększa koszty tej działalności.
Przedsiębiorstwa, będące domami maklerskimi, oferują swoje usługi klientom zewnętrznym, spoza macierzystej organizacji. Specyfiką tego typu działalności jest zaangażowanie w transakcje, gdzie płatności pomiędzy stronami są rozliczane w oparciu o cenę energii elektrycznej, lub przykładowo praw do emisji CO2. Stają się one swoistym interfejsem pomiędzy działalnością swoich klientów, a strukturami rynku energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa tego typu mogą rozszerzać swoje usługi także o zarządzanie portfelem kontraktów i zarządzanie ryzykiem tych klientów, którzy będąc dostawcą energii elektrycznej na rynku detalicznym, uznają, że efektywniej jest przeprowadzić outsorcing działalności na rynku hurtowym do wyspecjalizowanego podmiotu.

Wykorzystanie do tego celu przedsiębiorstwa usługowego umożliwia uniknięcie konieczności budowania kosztownych kompetencji wewnątrz swojej organizacji oraz wzrost efektywności działalności w zakresie zaopatrzenia w energię ich klientów. Ograniczają one w ten sposób koszty działalności na rynku detalicznym, zwiększając jednocześnie swoją konkurencyjność[1]. Podobne usługi są oferowane producentom energii elektrycznej, którzy także mogą dzięki temu ograniczyć swoje koszty oraz efektywniej zarządzać ryzykiem. Zlecenie działalności na rynku hurtowym wyspecjalizowanemu przedsiębiorstwu handlowemu umożliwia również przedsiębiorstwom elektroenergetycznym uniknięcia ponoszenia kosztów zapewnienia wysokiego ratingu kredytowego, który jest jednym z warunków otrzymania konkurencyjnych ofert, czy kosztów bezpośredniego uczestnictwa w giełdach energii.

To rozwiązanie jest uzasadnione tym, że producenci i dostawcy energii elektrycznej do klientów finalnych, a wręcz i wielkie zakłady przemysłowe, działając wcześniej rozwinęły jedynie kompetencje związane z ich działalnością podstawową. Jednakże nie posiadają doświadczenia w działalności na konkurencyjnym i dojrzałym rynku hurtowym, gdzie większość transakcji odbywa się na rynku finansowym. Rozwiązanie to pozwala uniknąć konieczności rozwijania w strukturach organizacyjnych tych przedsiębiorstw nowych kompetencji i obszarów działalności związanych z rynkiem hurtowym, wśród których najważniejsze to zarządzanie ryzykiem, zarządzanie portfelami kontraktów oraz nowoczesne funkcje handlowe.

Przedsiębiorstwa tradingowe i inwestycyjne, których działalnością podstawową jest zawieranie kontraktów na rynku hurtowym, w tym świadczenie usług na rzecz innych podmiotów, rozwinęły zaawansowane polityki zarządzania ryzykiem i powiązane z nimi procedury, narzędzia do zarządzania ryzykiem oraz systemy raportujące pozycje i powiązane z nimi wyniki praktycznie w czasie rzeczywistym. Pozwala im to świadczyć usługi zarządzania ryzykiem rynkowym ich klientów poprzez wykorzystanie dostępnych na rynku instrumentów finansowych. Świadcząc tę usługę firmy te powinny dostarczać wartość dodaną ich klientom.

Najczęściej działalność ich klientów charakteryzuje się zbyt mała skalą działania, aby sensowne było ponoszenie przez nie wysokich kosztów rozwoju niezbędnych systemów informatycznych i zatrudniania wysokiej klasy specjalistów. Innym przykładem klientów dostawców usług na hurtowym rynku energii są przedsiębiorstwa, które posiadają znaczące aktywa produkcyjne, lub sprzedają energię dla klientów końcowych. Unikają oni zazwyczaj rozwoju innych kompetencji niż te, które są niezbędne dla prowadzenia ich działalności podstawowej. Dążą zaś do outsorcingu tej działalności, która nie jest związana z ich aktywami. Outsorcing jest zlecany do tych podmiotów, które gwarantują generowanie największej wartości dodanej w wyniku świadczenia tych usług. Zapewnia to pewną elastyczność w podejmowaniu tego typu decyzji.

Kompetencje, które są wykorzystywane w formie usług to nie tylko handel na rynku hurtowym i świadczenie usług zarządzania portfelem i ryzykiem ale także optymalizacja wykorzystania aktywów produkcyjnych, bazująca na bieżących warunkach rynkowych i wartości specyficznych ekspozycji. Optymalizacja kosztów wejścia na rynek hurtowy może polegać także na zakupie usługi dostępu do giełd poprzez narzędzia, które oferują firmy usługowe i inwestycyjne. Inną usługą, która oferują tego typu przedsiębiorstwa jest logistyka kontraktu dostawy energii elektrycznej, która zawiera w sobie między innymi zarządzanie kontaktami z poszczególnymi operatorami systemów przesyłowych oraz aukcji granicznych (CBT).

[1] Dzięki usługom świadczonym przez przedsiębiorstwa handlowe, działające na hurtowym rynku energii elektrycznej, firmy, które dostarczają ten nośnik energii do klientów finalnych mogą wyeliminować konieczność budowy kosztownej organizacji obszaru zaopatrzenia w energię elektryczną, który realizuje funkcje związane z zakupem energii elektrycznej oraz zarządzania portfelami kontraktów. Koncentrują się one w tym momencie jedynie na swojej działalności podstawowej, będąc jednak w ścisłym kontakcie ze swoim usługodawcom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz