Kierowanie przedsiębiorstwem funkcjonującym na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej wymaga wprowadzenia skutecznego systemu kontroli działalności. Brak efektywnych limitów sprawia, że takie przedsiębiorstwo można porównać do samochodu bez hamulców.
Ważne jest, aby ekspozycję na ryzyko oraz jej dotkliwość utrzymać w ramach wielkości akceptowanych przez przedsiębiorstwo. W tym celu wdrażane są w przedsiębiorstwie różne mechanizmy zarządcze i kontrolne. Możemy zaliczyć do nich:
- limity
Procedury zarządzania ryzykiem uprawniają pracowników do określonych działań. Precyzują, co powinni oni robić, a jakich działań nie mogą realizować w określonych sytuacjach.
Przypisanie każdej komórce organizacyjnej indywidualnych ryzyk pozwala na zaprojektowanie mechanizmu zarządzania działalnością handlową w oparciu o limity kontrolne. Umożliwia to delegowanie uprawnień decyzyjnych na niższe szczeble organizacji. Decentralizacja podejmowania decyzji zwiększa elastyczność organizacji w obliczu niepewności, chaosu i zmienności w otoczeniu przedsiębiorstwa elektroenergetycznego. Właściwy mechanizm kontrolny pozwala na uzyskanie zgodności decyzji z oczekiwaniami kierownictwa przedsiębiorstwa oraz zdefiniowaną tolerancją na ryzyko. Takie rozwiązanie umożliwia operacyjne zarządzanie ryzykiem przez osoby będące jego właścicielami, przy jednoczesnym realizowaniu strategicznych założeń operacyjnych.
Wyodrębnienie jednostek i obszarów biznesowych pozwala na zdefiniowanie, jakie standardy zarządzania ryzykiem powinny być przypisane indywidualnie. W celu ograniczenia ryzyka rynkowego, system limitów może być budowany w oparciu o limity oddziaływające na aktywność handlową, portfele produktów, czas trwania kontraktów, czy ważności oferty. Limity mogą być tworzone w oparciu o wrażliwość pozycji, zmiany profilu ryzyka lub wybranych współczynników (np. delta, gamma, vega, theta), akceptowalne wielkości VaR lub jako stop-loss limity.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz