środa, 13 listopada 2013

Rola Asset Management

Najważniejsze obszary objęte oddziaływaniem Asset Management to:
  • pomiar wpływu decyzji dotyczących zastąpienia, odnowienia i likwidacji aktywów, tj. jaki jest bezpośredni wpływ zrealizowania bądź niezrealizowania danej decyzji na przychody, osiągane wyniki, niezawodność, ryzyko itd.;
  • uzasadnienie inwestycji kapitałowych (inwestycje w nowy majątek) i wydatków operacyjnych (utrzymanie posiadanego majątku) zarówno dla odbiorców wewnętrznych (kadra zarządcza, właściciele), jak i zewnętrznych (klienci, regulator);
  • gwarancja, że zakładane poziomy serwisu, niezawodności i podejmowanego ryzyka są osiągane przy najlepszej możliwej alokacji dostępnych zasobów.
Rolą Asset Management jest takie zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa, które przyczynia się do realizacji oczekiwanych celów, uwzględniając jednocześnie i łagodząc towarzyszące temu ryzyka. Poprzez efektywne zarządzanie majątkiem poszukuje się więc optymalizacji kosztów związanych z wykorzystaniem aktywów na każdym z etapów cyklu ich życia, zapewniając osiągnięcie zakładanych poziomów serwisu [1] (przyczyniania się do generowania wartości dodanej) ze strony użytkowanego majątku, niezawodności i ryzyka. Zatem, aby Asset Management wspierało sukces organizacji należy zapewnić właściwą równowagę pomiędzy poziomem serwisu świadczonego przez aktywa z akceptowalnym poziomem ryzyka (określonym w tolerancji organizacji na ryzyko) i utrzymywać go w ramach zdefiniowanych ograniczeń budżetowych (koszty). Dobrze zaprojektowane zarządzanie majątkiem - sterowane przez poszukiwanie równowagi w niniejszych perspektywach - dostarcza informacji, będących wsparciem dla podejmowania skomplikowanych decyzji i pomiaru ich efektywności. 

[1] Według określeń używanych przez Asset Management stopień, w jakim określone aktywa realizują stawiane przed nimi zadania określany jest poziomem serwisu (level of service).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz