Jednym z podstawowych narzędzi tradycyjnych inwestycji alternatywnych są fundusze typu private equity. Fundusze te zazwyczaj inwestują posiadane środki finansowe w udziały lub akcje przedsiębiorstw nie będących w obrocie publicznym. Inwestycje tego typu funduszy najczęściej związane są z zakupem całości spółki, co pozwala na przejęcie nad nią kontroli oraz swobodne nią zarządzanie i rozwijanie jej działalności zgodnie z własną koncepcją. W tym celu oddelegowani zostają przedstawiciele własnej kadry zarządzającej. Najważniejszym zadaniem stojącym przed tymi osobami jest zwiększenie wartości spółki poprzez wykorzystanie kapitału wniesionego (ludzkiego, jak również obrotowego) w trakcie procesu przejęcia.
Fundusze private equity pozyskują kapitał do finansowania swojej działalności od inwestorów instytucjonalnych takich jak np.: banki, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe. Dokonywane przez nie inwestycje charakteryzują się średnim lub dużym jednorazowym wolumenem zakupu udziałów lub akcji. Dodatkowo horyzont czasowy tych inwestycji jest nieokreślony lub zdeterminowany przez stopień rozwoju nabywanego przedsiębiorstwa. Realizowanym inwestycją trzeba przypisać również duży stopień płynności oraz możliwości dywersyfikacji portfela. Narzędziem wykorzystywanym w celu zabezpieczenia (hedgingu) inwestycji jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego funduszu. Głównym źródłem generowania zysków są dywidendy, pożyczki oraz sprzedaż nabytych udziałów po zakończeniu okresu inwestycji.
Z powodu zakupu dużego wolumenu akcji przez fundusze typu private equity inwestowanie w nie jest obarczone wysokim poziomem ryzyka, ponieważ w wyniku ewentualnego fiaska inwestycji poziom generowanych strat będzie dość znaczny. Jednak w porównaniu z pozostałymi instrumentami inwestycyjnymi spodziewana stopa zwrotu jest dużo wyższa.
Zdaniem ekspertów największe zainteresowanie wśród funduszy typu private equity wzbudzają inwestycje związane z następującymi branżami: ochrona zdrowia, infrastruktura, sieci handlowe oraz technologie i innowacje. Zainteresowanie wspomnianymi powyżej branżami nie słabnie pomimo tego, że trend inwestowania w nie jest obserwowany już od wielu lat.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń