Organizacja dążąca do ograniczania ryzyka powinna wdrożyć system rozliczania działalności uwzględniający podejmowane ryzyko. Powinien on być ściśle powiązany z systemem motywacyjnym, który funkcjonuje w firmie. Takie rozwiązanie ma zasadnicze znaczenie dla zarządzania działalnością pracowników, a w efekcie dla profilu ryzyka przedsiębiorstwa i jego zapotrzebowania na kapitał ryzyka. Rozliczanie efektów działalności w perspektywie wynik – podjęte ryzyko powinno odbywać się w oparciu o mierniki, które stają się częścią procesu rozliczania wyników uzyskiwanych przez poszczególnych pracowników i raportowania zarządczego. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo osiąga zaplanowane cele podejmując ryzyko, które jest pod jego kontrolą.
Zastosowane dodatkowe mierniki powinny obrazować w pełni, jak wartość przedsiębiorstwa, profil zysk/strata, przychody, czy koszty prowadzenia działalności na rynku energii ulegają zmianie w wyniku ewolucji cen lub płynności rynku.
Każde przedsiębiorstwo musi określić samodzielnie, które miary najlepiej współdziałają ze specyfiką jego działalności i zapewnią możliwie najlepsze wsparcie dla realizacji planów. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, na okres, którego dotyczy dany miernik. W niektórych bowiem przypadkach bardziej użyteczne są miary obejmujące część lub całość okresu sprawozdawczego, czy rozliczeniowego niż mierniki analizujące jedynie jego część. Kierownictwo przedsiębiorstwa powinno analizować, czy wypracowane wyniki zostały osiągnięte w spójności z celami polityki zarządzania ryzykiem.
Bardzo prostą metodą oceny relacji osiąganych zysków do podejmowanego ryzyka jest metoda graficzna, polegająca na umieszczeniu na wykresie w odpowiednim punkcie analizowanej pozycji i dokonaniu oceny na podstawie danych historycznych trendu zmian relacji zmienności dochodów do wartości stopy zwrotu w analizowanym okresie. Strzałka na wykresie wskazuje pożądany kierunek zmian w relacji dochód – jego zmienność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz