Jeszcze raz o elemencie zarządzania komplementarny do zarządzania ryzykiem. Moim zdaniem nieodzownie należy go wdrożyć w każdym przedsiębiorstwie.
Na przykładzie elektroenergetyki:
Wdrożenie w przedsiębiorstwie elektroenergetycznym efektywnego systemu zarządzania adekwatnością kapitałową pozwala kierownictwu przedsiębiorstwa nie tylko optymalizować zarządzanie strukturą kapitałową, ale także wprowadzić element ryzyka do oceny zyskowności ośrodków odpowiedzialności, produktów i klientów. Pomaga także efektywnie definiować limity podejmowania ryzyka oraz uwzględniać je w procesie cenotwórstwa.
Zazwyczaj w planowaniu wyników działalności przedsiębiorstwa elektroenergetycznego menedżerowie nie rozpatrują skutków podejmowania ryzyka:
· oczekiwane wartości ryzyka finansowego nie są uwzględniane w planach finansowych jako pozycje kosztów, czy przychodów,
· nie rozpatruje się kosztów sfinansowania ekspozycji na nieoczekiwane ryzyko finansowe kapitałem ryzyka.
W przedsiębiorstwie elektroenergetycznym należy wskazać na wiele czynników ryzyka finansowego, które wpływają na jego wyniki ekonomiczne:
· wyniki działalności operacyjnej na konkurencyjnym rynku energii elektrycznej są narażone na zmiany cen sprzedaży oraz jej wolumenu,
· wahania cen energii elektrycznej wpływają także na koszty zabezpieczenia sprzedaży na rynku detalicznym oraz przychody elektrowni,
· na wolnym rynku, zgodnie ze zmianami wolumenu sprzedaży, następują zmiany w zapotrzebowaniu na paliwo oraz prawa do emisji dwutlenku węgla,
· zmiany wolumenu produkcji, wywołane nie tylko konkurencją na rynku, ale także poziomem cen, przyczyniają się do powstania kosztów zatrzymania i rozruchu bloków produkcyjnych.
Oprócz czynników ryzyka powstających na rynku energii należy rozpatrywać także możliwość pożaru, czy zniszczenia maszyn.
Controlling ryzyka
Zadaniem controllingu ryzyka finansowego w przedsiębiorstwie elektroenergetycznym jest określenie realistycznej wartości wyników ekonomicznych, uwzględniającej wartość podejmowanego ryzyka. Należy wskazać, jakie wyniki są prawdopodobne oraz co może doprowadzić do przedstawienia kierownictwu przedsiębiorstwa różnych alternatyw wyników ekonomicznych w badanym okresie. Wszystkie czynniki ryzyka finansowego, zidentyfikowane i zwartościowane powinny zostać uwzględnione w przygotowywaniu alternatywnych scenariuszy wyników ekonomicznych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz