sobota, 27 grudnia 2014

Zarządzanie ryzykiem w Lehman Brothers, cz. 1


Post opracowany na podstawie nagrodzonej pracy w II Edycji Konkursu Polrisk na najlepszą pracę dyplomową z zakresu zarządzania ryzykiem w organizacji.
Magdalena Kowalcze za pracę pt: NIEWŁAŚCIWE ZARZĄDZANIE RYZYKIEM PRZYCZYNĄ KRYZYSU FINANSOWEGO NA PRZYKŁADZIE LEHMAN BROTHERS





Aby poznać wpływ, jaki miało niewłaściwe zarządzanie ryzykiem na upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers, należy najpierw zbadać sposób w jaki zarządzano ryzykiem w badanej firmie. Informacji o tym procesie dostarczyła analiza dostępnej dokumentacji firmy, wspomnienia byłych pracowników, a przede wszystkim raport w sprawie bankructwa firmy.
Błędem byłoby twierdzenie, iż w Lehman Brothers nie posiadał odpowiednich struktur do zarządzania ryzykiem. Wręcz przeciwnie, wszelkie procedury zarządzania ryzykiem były wdrożone zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami i na wysokim poziomie. Dowodem tego jest między innymi wewnętrzna dokumentacja firmy, w przejrzysty sposób obrazująca wdrożenie w organizacji zintegrowanej struktury zarządzania ryzykiem. Przedstawia ona zarządzanie ryzykiem jako jedną z kluczowych obszarów firmy[1].
Według tej struktury, jedną z kluczowych cech, które miały odróżniać Lehman Brothers od konkurencji było zintegrowane podejście do ryzyka rynkowego i kredytowego. Miało to pozwolić na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich, analitycznych, systemowych oraz przepływu informacji. Dokumentacja podkreśla, iż zarządzanie ryzykiem miało funkcjonować na zasadach ścisłej, proaktywnej współpracy z biznesem. Przed każdą dużą transakcją zarządzanie ryzykiem miało ułatwić dokonanie wyboru najmniej ryzykownej formy działania[2].

Jako kluczowe funkcje zarządzania ryzykiem wskazano:
· zrozumienie i identyfikacja wszystkich zagrożeń,
· określenie odpowiednich limitów dla wszystkich transakcji i produktów,
· ochrona przedsiębiorstwa przed możliwością wystąpienia „katastroficznych” strat.

Realizacja tych funkcji miała się odbywać poprzez:
· stworzenie wskaźników pomiaru ryzyka dla wszystkich produktów,
· zdefiniowanie apetytu na ryzyko,
· pomiar i monitorowanie ryzyka znacznych różnic kursowych[3].

[1] Lehman Brothers Risk Management: An Integrated Framework, 2007, s. 2.
[2] M. Antoncic, Lehman Brothers Risk Management 2007(dokumentacja wewnętrzna firmy na potrzeby Standard&Poor’s), s. 4.
[3] Ibid., s. 4.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz