piątek, 27 lutego 2015

Czy zarządzanie ryzykiem wspiera audyt wewnętrzny?

Nie należy budować planu audytu bazując jedynie na kompetencjach, które posiada dana organizacja (wokół tych kompetencji), aby sprostać postawionemu wyzwaniu. 
Należy wręcz stwierdzić, że w takiej sytuacji podejście pragmatyczne powinno przeważyć, zapewniając korzyści dla przedsiębiorstwa. Czyli bliska współpraca z zarządzaniem ryzykiem, nawet rezygnując częściowo z niezależności audytu, w celu wykreowania kompetencji w zakresie analizy ryzyka w audycie wewnętrznym. 
Inne niezbędne kompetencje - niekoniecznie postrzegane jako tradycyjne dla audytu -  to analiza jakości przychodów, zarządzanie kontraktami, M&A, ekspansja na nowe rynki, zarządzanie ryzykiem w projektach, procesy w IT, zarządzanie zmianą oraz HR i zarządzanie personelem. Stąd niezbędne jest zatrudnianie w audycie osób spoza tradycyjnego "świata" audytu. Zaś zarządzający audytem musi stać się ekspertem w rekrutacji osób oraz coachingu i rozwoju personelu.
W ten sposób zespół audytowy powinien składać się z praktyków audytu, dbających o właściwy standard prac audytowych oraz wysoce wyspecjalizowanych ekspertów, którzy są w stanie przeprowadzić audyt w różnych obszarach tematycznych. 
Koncentracja na poprawie działalności biznesu i tworzeniu przewagi konkurencyjnej może zostać osiągnięta dzięki interdyscyplinarnemu zespołowi audytu. Staje się to warunkiem koniecznym dla osiągnięcia tej korzyści i powinno być jednym z elementów przeglądu skuteczności audytu. 
Kompetencje te pozwalają zharmonizować prace audytowe, a szczególnie przygotowywanie planu audytu i analizę ryzyka w sprawozdaniu audytowym, z wynikami procesu ERM. W ten sposób ogranicza się znaczenie audytu finansowego na rzecz audytu ukierunkowanego na strategiczne ryzyka i procesy w przedsiębiorstwie. 
Czyli audyt musi odpowiedzieć wysokim stopniem elastyczności i kompetencji, aby odpowiedzieć na wyzwania określone w planie audytu i audytach doraźnych, aby skutecznie wpierać biznes i osiąganie celów przedsiębiorstwa. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz