niedziela, 6 września 2015

Długa podróż z ryzykiem

To już prehistoria a cały czas aktualne niestety ...


Należy dążyć do przewidywania negatywnych zjawisk, określenia prawdopodobieństwa ich wystąpienia, a także określenie ich potencjalnych skutków, czyli możliwych strat. Podjęcie takiej aktywności w przedsiębiorstwie oznacza, że jego pracownicy starają się być w pełni świadomi ryzyka, jakie towarzyszy ich działalności, a ponadto są świadomi możliwości wyboru zabezpieczeń ograniczających dotkliwość ryzyka.

Zrozumienie ryzyka związanego z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa jest podstawą do zdefiniowania zagrożeń dla tworzenia w nim wartości, którą oceniają jego właściciele oraz potencjalni inwestorzy. Ma to szczególny wpływ na ich wymagania odnośnie kosztu kapitału, który decydują się oni powierzyć dostawcy energii elektrycznej. Inwestorzy analizują, czy wyniki finansowe przedsiębiorstwa są skorelowane z wysokością podejmowanego ryzyka oraz czy została zapewniona odpowiednia skuteczność zabezpieczenia ich interesów przez zarząd przedsiębiorstwa. Takie podejście sprawia, że kluczowego znaczenia nabiera pomiar wyników działalności z uwzględnieniem ryzyka, który powinien objąć kluczowe obszary biznesowe w przedsiębiorstwie. Wdrożenie zarządzania ryzykiem musi gwarantować wzrost wartości firmy oraz jej standingu finansowego, zapewniając uniknięcie niezamierzonego wydatkowania środków finansowych i niszczenia wartości w jednostce gospodarczej. Ważne jest także uwzględnienie zarządzania ryzykiem w przygotowywaniu planów finansowych przedsiębiorstwa i określaniu finansowych następstw jego podjęcia.

Zasadniczą sprawą dla skuteczności zarządzania ryzykiem jest stałe dbanie przez personel przedsiębiorstwa, aby codzienna działalność operacyjna była zgodna z przyjętymi ramami zarządzania ryzykiem, które zostały określone przez kierownictwo przedsiębiorstwa oraz jego właścicieli. Należy pamiętać, że zarządzanie ryzykiem nie jest celem samym w sobie, nie jest też jednorazową czynnością. Powinno być ono stałym procesem, gwarantującym tworzenie wartości w każdym przedsiębiorstwie, dającym pewność dostawcom kapitału, że zasoby, które powierzyli zarządzającym taką firmą, odzyskają z zakładanym zyskiem. Niezależnie od sposobu, w jaki przedsiębiorstwo zarządza ryzykiem, jak je wartościuje oraz jak jest ono wrażliwe na poszczególne jego rodzaje, najbardziej istotne jest, w jaki sposób ryzyko to wpływa rzeczywiście na wyniki finansowe przedsiębiorstwa i czy przedsiębiorstwo podejmuje właściwe działania na rynku, zmierzające do zabezpieczenia jego siły finansowej.

W związku z tym, proponuję postrzegać zarządzanie ryzykiem nie jako jednorazową przygodę, która ma miejsce w trakcie długiej podróży, ale raczej jako tę właśnie podróż

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz