czwartek, 17 września 2015

Fragmenty pracy dyplomowej. Maciej Skudlik. Wycena przedsiębiorstw (cz. IV - ostatnia do publikacji)



Rozdział 3. METODOLOGIA WYCENY

W różnych opracowaniach znajdujemy za każdym razem nieco inną klasyfikację metod wyceny. Zdaniem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podział jest następujący:
„Najbardziej uniwersalną klasyfikacją jest podział na następujące metody:
·         majątkowe,
Są najstarszymi i najbardziej rozpowszechnionymi metodami. Podmiotem wyceny jest majątek przedsiębiorstwa, czyli różnica pomiędzy całością aktywów a pasywami obcymi.
Wśród metod majątkowych wyróżnić możemy następujące:
 księgową - najprostszy sposób wyceny – polega na odjęciu od sumy wartości aktywów przedsiębiorstwa sumy jego zobowiązań bieżących i długoterminowych;
 księgową skorygowanych aktywów netto - to modyfikacja metody księgowej, polegająca na tym, że wartość przedsiębiorstwa liczymy tak jak w przypadku wyceny metodą księgową, lecz po dokonaniu odpowiednich przeszacowań i korekt poszczególnych składników bilansu o ich wartość rynkową;
 odtworzeniową - inaczej określaną jako metoda kosztów zastąpienia, polegającą na określeniu i zsumowaniu wszystkich nakładów, jakie należałoby ponieść na stworzenie takiego samego przedsiębiorstwa;
 likwidacyjną - polegającą na określeniu przychodów, jakie można by było uzyskać w przypadku sprzedaży aktywów po spłaceniu zadłużenia.
·         dochodowe,
 zdyskontowanych zysków - wartość firmy określa się przez sumowanie strumienia zdyskontowanych zysków netto, przy założeniu stałej stopy wzrostu zysków oraz nieskończonej liczby lat funkcjonowania przedsiębiorstwa; metoda mało znana i rzadko stosowana;
 zdyskontowanych przepływów pieniężnych DCF (Discounted Cash Flow) - najbardziej popularna spośród metod dochodowych, zakładająca, że wartość przedsiębiorstwa równa się sumie zdyskontowanych odpowiednią stopą dyskontową, generowanych przez przedsiębiorstwo przepływów pieniężnych, które po skumulowaniu i zsumowaniu tworzą łączny strumień pieniężny pozostający do dyspozycji właścicieli;
 zdyskontowanych dywidend – wartość firmy określa się przez sumowanie strumienia zdyskontowanych dywidend, zakładając przy tym stopy wzrostu dywidendy w poszczególnych okresach; w najprostszym modelu przyjmuje się stałą stopę wzrostu dywidend w okresie w nieskończonej liczby lat;
·         porównawcze,
 wskaźnikowa - polegająca na określeniu wartości spółki przez porównanie jej z innymi, już wycenionymi przez rynek. Największą zaletą tej metody jest prostota i szybkość wykonania. Może to wpłynąć na znaczne upowszechnienie się jej wśród wyceniających małe i średnie przedsiębiorstwa. Przy jej wykorzystaniu stosuje się wskaźniki dla spółek notowanych na giełdzie z tej samej branży, o podobnej strukturze przychodów i kosztów oraz podobnej strukturze aktywów, takie jak cena/zysk (C/Z, P/E), cena/wartość księgowa (C/WK, P/BV), wartość spółki/sprzedaż netto (P/S), wartość spółki/zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EV/EBITDA).
 transakcji porównywalnej - stosowana przy kupnie/sprzedaży przy użyciu porównywania do transakcji analogicznego przedsiębiorstwa, jeżeli taka miała miejsce.
·         mieszane.
Wykorzystują elementy wycen majątkowych i dochodowych. Opierają się na założeniu, że wartość przedsiębiorstwa powiązana jest zarówno z wartością jego majątku, jak i możliwością przynoszenia przez ten majątek dochodu. Wykorzystuje się tu wartość reputacji jako wartość poza-majątkową.
Najbardziej znane metody mieszane to:
 berlińska (niemiecka) - określa wartość przedsiębiorstwa jako połowę sumy wartości netto majątku oraz wartości dochodowej;
 szwajcarska - jest mutacją metody niemieckiej; kładzie nacisk na zdolność przedsiębiorstwa do przynoszenia dochodów, ale akcentuje też wartość reputacji; w mniejszym stopniu uwzględnia przyszłe ryzyko rynkowe;
 stuttgarcka - wartość reputacji stanowi tym przypadku „nadwyżkę reputacyjną” wartości przedsiębiorstwa, nie dyskontuje się tu dochodów od wartości reputacji.”[1]

Natomiast Nota Interpretacyjna nr 5 przedstawia co następuje:
„8Podejścia w wycenie przedsiębiorstwa
8.1 W wycenie przedsiębiorstwa wyróżniamy trzy podejścia: majątkowe, dochodowe i porównawcze.
8.2 Podejście majątkowe (ang. Asset-BasedApproach) obejmuje grupę metod, które wyznaczają wartość przedsiębiorstwa poprzez wartość jego aktywów pomniejszonych o pasywa obce.
8.2.1 Metody majątkowe oparte są na wycenie poszczególnych składników aktywów i pasywów obcych. Nie uwzględniają synergii pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa, związanych z ich zorganizowanym wykorzystaniem.
8.2.2 W wycenie należy uwzględnić aktywa oraz zobowiązania pozabilansowe.
8.2.3 Do majątkowych metod wyceny zalicza się w szczególności:
8.2.3.1 Metodę wartości skorygowanych aktywów netto (ang. Adjusted Net Asset Method).
8.2.3.2 Metodę wartości likwidacyjnej (ang. Liqudation Value Metod).
8.2.3.3 Metodę wartości odtworzeniowej (ang. Replacement Value Metod).
8.2.4 W przypadku przyjęcia założenia likwidacji działalności stosowana jest metoda wartości likwidacyjnej.
8.3 Podejście dochodowe ( ang. Income Approach) obejmuje grupę metod, które wyznaczają wartość przedsiębiorstwa w oparciu o strumienie przyszłych dochodów ekonomicznych zdyskontowanych oczekiwaną stopą zwrotu (kosztem zaangażowanego kapitału).
8.3.1 Do dochodowych metod wyceny zalicza się między innymi:
8.3.1.1 Metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych DCF (ang. Discounted Cash Flows), która może opierać się na przepływach przynależnych właścicielom - FCFE (ang. Free Cash Flows to Equity) lub przepływach przynależnych wszystkim stronom finansującym: właścicielom i wierzycielom - FCFF (ang. Free Cash Flows to Firm).
8.3.1.2 Metodę zdyskontowanych zysków (ang. Discounted Future Earnings Method).
8.3.1.3 Metodę zdyskontowanych dywidend (ang. Discounted Dividends Method).” [2]

Ja w wydanej w zeszłym roku własnej książce o finansach i rachunkowości, opierając się na zgromadzonej wiedzy merytorycznej, lecz także na istniejącej praktyce, opisałem następujący podział:
·         metody majątkowe:
􀂅 księgowa,
􀂅 skorygowanych aktywów netto,
􀂅 likwidacyjna,
􀂅 odtworzeniowa;
·         metody dochodowe:
􀂅 DCF,
􀂅 standard EBITDA × 7,
􀂅 standard EV/EBITDA < 7;
·         metody rynkowe:
􀂅 cena akcji jako wartość reprezentatywna.
Oraz dla inwestycji spekulacyjnych (nabycie skromnego najczęściej pakietu akcji w celach stricte inwestycji finansowych, czyli z zamiarem odsprzedaży w korzystnych warunkach rynkowych):
􀂅 zastosowanie C/Z,
􀂅 zastosowanie C/CF,
􀂅 zastosowanie C/WKS.”

Ww. podział moim zdaniem najlepiej odpowiada aktualnym standardom rynkowym.

Standard w postaci Noty Interpretacyjnej nr 5 mówi nam, że wybór metody należy do wyceniającego i zamawiający nie powinien mu go w jakikolwiek sposób narzucać (co niestety nie jest standardem na rynku i można się spotkać z zamówieniami na wykonanie wyceny podmiotu X metodą likwidacyjną na przykład (sic!).

Wycena przedsiębiorstwa w zależności od celu wykonania może stanowić dość rozległy dokument, zawierający opis uwarunkowań, uzasadnienia przyjętych metodologii oraz wyliczenia z dokumentacją potwierdzającą, może jednak także zostać wykonana w sposób skrócony (z przyjętym z góry założeniem istnienia pewnego błędu) na potrzeby wewnętrzne lub do określenia bezy negocjacyjnej.

Wg Noty Interpretacyjnej nr 5 odróżniamy następujące modele wyceny:
3.1.1 Pełną wycenę przedsiębiorstwa, której celem jest wydanie opinii na temat wartości przedsiębiorstwa przy zastosowaniu metod i procedur właściwych do obiektywnego, bezstronnego i rzetelnego określenia wartości.
3.1.2 Uproszczoną wycenę przedsiębiorstwa, której celem jest oszacowanie wartości przedsiębiorstwa z pominięciem lub uproszczeniem niektórych procedur wymaganych w punkcie 3.1.1. W uproszczonej wycenie przedsiębiorstwa powinny zostać wyszczególnione przyjęte ograniczenia i uproszczenia wraz z uzasadnieniem ich zastosowania.
3.1.3 Kalkulację wartości przedsiębiorstwa, której celem jest wstępne oszacowanie wartości przedsiębiorstwa z pominięciem lub uproszczeniem niektórych procedur wymaganych w punkcie 3.1.1.
Przyjęte ograniczenia i uproszczenia powinny zostać przedstawione.[3]

Na potrzeby niniejszej pracy, głównie z powodu dostępu do ograniczonej ilości danych oraz z powodu braku możliwości wykonania badania due dilligence zostanie określona wartość badanych spółek giełdowych w wersji uproszczonej.

Nota określa to następująco:
3.3 Uproszona wycena przedsiębiorstwa charakteryzuje się następującymi właściwościami:
3.3.1 Jej wynik wyceny może być przedstawiony jako jedna wartość albo przedział wartości.
3.3.2 Opiera się na ograniczonym zakresie informacji.
3.3.3 Podczas zbierania i analizy informacji wyceniający pomija lub upraszcza wykorzystywane procedury.
3.3.4 Wycena oparta jest na podejściach uznanych przez wyceniającego za najbardziej właściwe.



[1] Nazwa ośrodka: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Tytuł pakietu: Wycena przedsiębiorstwa
Grupa: Bankowość i finanse
Autor: Olga Śladkowska - Agencja INPRESS PR
Data: 20.05.2011 r.
[3] Nota Interpretacyjna nr 5

P.S.
Cała praca miała następującą konstrukcję:

WSTĘP                                                                                                              

Rozdział 1. CEL I PRZEDMIOT WYCENY                                                      

Rozdział 2. UWARUNKOWANIA PRAWNE WZAKRESIE
WYKONAWCY WYCENY                                                                                

Rozdział 3. METODOLOGIA WYCENY                                                          

Rozdział 4. WPŁYW ZDARZEŃ GOSPODARCZYCH I KONDYCJI
PRZEDSIĘBIORSTWA NA DOBÓR METODY WYCENY                          

Rozdział 5. ZASTOSOWANIE METODOLOGII DO WYCENY
WYBRANYCH SPÓŁEK                                                                                

Rozdział 6. DANE Z PRZESZŁOŚCI JAKO PODSTAWA PROGNOZY
NA PRZYSZŁOŚĆ                                                                                            

Rozdział 7. BAZA DO WYCENY DOCHODOWEJ – DANE ZA 3 PEŁNE
OSTATNIE LATA ORAZ III KWARTAŁY 2013 ROKU                                     

Rozdział 8. WYCENA BADANYCH TRZECH SPÓŁEK                                
Wycena metodą majątkową – aktywów netto                                           
Wycena metodą dochodową – EBIDA x 7                                          
Określenie ceny rekomendowanej za 100% akcji                                  

PODSUMOWANIE                                                                                         

BIBLIOGRAFIA                                                                                            


Informacja dodatkowa: Pogrubiono fragmenty opublikowane na niniejszym blogu.

2 komentarze:

  1. Wycena spółki jest kluczowa zwłaszcza w przypadku przejęcia lub fuzji. Bardzo dobrze, że wiedza na ten temat jest propagowana bo nie jest to wcale proste zagadnienie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi bardzo skomplikowanie, nie wiedziałam, że wycena przedsiebiorstwa to aż tak złożony proces.
    Dzięki za rozpisanie tego tak dokładnie, na pewno przyda mi się ta wiedza :)

    OdpowiedzUsuń