wtorek, 20 października 2015

Kapitał ryzyka (CaR) a kapitał zainwestowany (IC)

Pojawić się może dyskusyjny problem związany ze wskazaniem, że kapitał przedsiębiorstwa należy dzielić na
1) kapitał ryzyka (zasoby obronne);
2) kapitał zainwestowany, finansujący jego działalność operacyjną.
Chociaż taki podział występuje w literaturze to mogą się pojawić jednak zasadnicze wątpliwości dotyczące takiego podziału. 
Dlaczego?
Kapitał zainwestowany jest definiowany jako niezbędny do sfinansowania działalności operacyjnej. Kapitał ryzyka ma pokryć „straty wynikające z ryzyka”. Wątpliwość wynika z tego, że działalność operacyjna jest obarczona ryzykiem. Więc wyodrębnianie kapitału do sfinansowania działalności operacyjnej jest zbędne. I dalej: ... cała działalność przedsiębiorstwa jest obarczona ryzykiem. 

Należy zatem odnieść się do tego typu zarzutów:
  1. Uwaga jak najbardziej słuszna.
  2. Celem tego podziału jest jednak wskazanie na konieczność wyizolowania z całości kapitałów kapitału służącego jedynie do finansowania działalności operacyjnej oraz kapitału ryzyka (zasoby obronne), bez względu na to, w jaki sposób jest on zawiązany. W ten sposób można doprowadzić do oceny kosztów reakcji na ryzyko – np. buforu kapitałowego w postaci zwiększonych zapasów, dodatkowego majątku trwałego i zaimplementować podejście zarządcze pozwalające porównywać efektywność różnych alternatyw reakcji na ryzyko opierając się na koszcie kapitału ryzyka.
  3. Kapitał ryzyka (CaR) ma pokryć potencjalne straty dzięki wytworzeniu dodatkowej wartości dodanej (produktywność kapitału), jednak jego kosztem, lub kosztem neutralizacji ryzyka, należy obciążyć właściwy ośrodek odpowiedzialności. Stąd takie podejście, którego celem jest zwiększenie przejrzystości wykorzystania kapitału w różnych celach: działalność operacyjna, reakcja na ryzyko. 
  4. Punkty 3 i 4 słuą zatem do poprawy kontroli zarządzania i oceny efektywności zawiązania kapitału ryzyka.
  5.      Może należy raczej zdefiniować ten rodzaj kapitału jako bilansowy kapitał nadwyżkowy (w stosunku do rzeczywistych potrzeb kapitałowych przedsiębiorstwa), który także jest zawiązany w aktywach i pasywach będąc częścią IC, a jednak rzeczywiście stanowiący CaR. Kapitał ten nie jest wykorzystywany do prowadzenia działalności operacyjnej, ale stanowi zabezpieczenie na wypadek materializacji ryzyka.

2 komentarze:

  1. No super wpis. Dużo szczegółów i na prawdę fajne zdjęcia. Cały blog jest świetny i nie szkoda poświęcać na niego czasu. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzieś już czytałem podobny wpis, ale ten jest bardziej konkrenty, warto było odwiedzić. Dodaje do zakładek!

    OdpowiedzUsuń