poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Pośredni wpływ światowych decyzji środowiskowych na rynek finansowy

Przykładem wpływu światowych decyzji środowiskowych na rynek finansowy są dwie decyzje:
  1. W dniu 5.06.2015 r. norweski parlament jednogłośnie zdecydował o sprzedaży udziałów, które norweski państwowy fundusz emerytalny posiada w firmach uzyskujących ponad 30% przychodów z działalności opartej na węglu. Wśród nich są firmy z Polski: Energa, Lubelski Węgiel Bogdanka, PGE i Tauron. Udział węgla w ich przychodach to odpowiednio 50%, 100%, 91% i 87%. W miejsce przedsiębiorstw zaangażowanych „w węgiel” norweski fundusz planuje inwestować w OZE. Jest to też niestety potwierdzenie opinii o braku perspektyw w UE dla przedsiębiorstw zaangażowanych w tzw. brudne, węglowe technologie. Realizują powyższą decyzję w dniu 14.04.2016 r. norweski Fundusz Inwestycyjny (wartość aktywów 863 mld. USD) sprzedał swe udziały w 52 przedsiębiorstwach, których działalność jest powiązana z wydobyciem węgla. W tej grupie znalazła się także polska spółka Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Jest to następstwo decyzji norweskiego parlamentu o wycofaniu się Funduszu z przedsiębiorstw, których działalność biznesowa jest powiązana z sektorem węglowym powyżej 30% oraz z przedsiębiorstw emitujących gazy cieplarniane. Podobnie zachowują się niektóre instytucje finansowe, które wycofują się z finansowania górnictwa.
  2. W marcu 2016 r. Fundacja Rodziny Rockefellera poinformowała, że wycofuje swój kapitał ze wszystkich przedsiębiorstw, które są zaangażowane w paliwa kopalne (ok. 130 mln USD). Decyzja ta wskazuje, że nawet dla rodzin, które swe fortuny zbudowały na wydobyciu ropy, w obliczu zmiany postrzegania sektora naftowego i jego roli w zmianie klimatu, nie ma przeszkód, aby zmienić kierunki inwestowania. Jednakże Fundacja Rockefellera, posiadająca inwestycje o wartości ok. 4 mld. USD, nie zmieniła do tego czasu swych decyzji inwestycyjnych.

2 komentarze:

  1. Norweski rząd... zawsze namieszają i to się będzie odbijać tylko na nas.

    http://terminalowo.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Oby to nie był początek góry lodowej. Nasza gospodarka paliwowo-energetyczna nie jest w dobrym stanie i coraz bardziej podupada...

    OdpowiedzUsuń