niedziela, 11 grudnia 2016

Ekonomia na co dzień

Studenci ATH wybierają:

1. Spadki cen ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku.
Kolejny dzień spadku ceny dzisiaj tj. środa o o 1,1 %, we wtorek było to 1,7 %, co zaprzecza ustaleniom z 30 listopada, kiedy to państwa należące do OPCE podjęły decyzje o ograniczeniu wydobycia surowca. Ceny ropy jednak maleją, a dzieje się to ponieważ amerykańscy producenci maja możliwość zwiększyć dostawy z łupków. Oprócz tego kurs dolara sie umacnia, co pozwala wątpić w to, że postanowienia OPEC się sprawdzą.

2. Wydatki na innowacje oraz badania i rozwój po raz kolejny osiągnęły 1 % PKB.
Według danych opublikowanych przez GUS Polska jest na szarym końcu w Europie jeśli chodzi o wydatki na innowacje oraz badania i rozwój. W ubiegłym roku wydaliśmy 60 mln złotych, jest to jednak o 14 % więcej niż rok wcześniej. Przyczyną tak słabego wzrostu z roku na rok jest to ,że wiele firm nie wie nic o mechanizmach wspierających działalność badawczo-rozwojową.

3. Stopy procentowe NBP bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzje o pozostawieniu stóp procentowych NBP na takim samym poziomie jak dotychczas. Oznacza to ,że stopa referencyjna nadal będzie wynosić 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., redyskonta weksli 1,75 proc.

4. Europejski Bank Centralny wydłużył czas trwania programu skupu aktywów
Oznacza to że stop procentowe EBC pozostają na takim samym poziomie, czyli odpowiednio 0,00%, 0,25% oraz 0,40% natomiast skup aktywów na kwotę 60 mln euro/miesięcznie potrwa do końca 2017 roku. Decyzja ta wywołała reakcje na europejskich giełdach. Główne indeksy notują wzrosty o ponad 1 %. Wpłynęło to również na spadek kursu euro i złotego.

5. Szwecja potrzebuje imigrantów by utrzymać wzrost
Dyrektor Narodowej Agencji zatrudnienia w Szwecji ogłosił, że potrzeba 64 tysiące migrantów rocznie aby utrzymać wzrost gospodarczy w Szwecji. Problem z brakiem pracowników maja prywatne firmy, ale również sektor publiczny. Brakuje inżynierów oraz motorniczych.
 
6. Porozumienie w sprawie międzynarodowych umów gazowych
Zostało podpisane porozumienie dzięki któremu umowy międzyrządowe dotyczące gazu i ropy naftowej, będą sprawdzane przez Komisję Europejską, zanim zostaną podpisane. Ważne jest również to, ze nie będą mogły zawierać klauzul niezgodnych z prawem Unii europejskiej.
 
7. Dow Jones z rekordem.
Indeks S&P500 zbliżyć się do listopadowego rekordu wszech czasów, dzięki wysokim notowaniom akcji notowaniom największych amerykańskich banków. Indeks Down Jones wzrósł o 0,2 proc i znów osiągnęła najwyższy w dziejach kurs zamknięcia.
 
8. Kontrakt na budowę pierwszej nitki Tureckiego Potoku został podpisany
Rosyjski koncern Gazprom poinformował, że firma South Stream Transport B.V, która jest spółką Gazpromu podpisała umowę z firmą Allseas Group na budowę gazociągu Turecki Potok. Rurociąg o dł. 900 km ma zostać ułożony na dnie morza Czarnego. Gazprom podał również informację, że pierwsza nitka planowanego gazociągu jest przeznaczona na potrzeby rynku tureckiego. W przyszłości ma powstać również kolejna nitka, która będzie zaopatrywać w gaz kraje Europy Południowej i Południowowschodniej.

9. Udział podatków w PKB
Eurostat podał dane z których wynika, że udział podatków i składek na ubezpieczenie społeczne w Unii Europejskiej w zeszłym roku wyniósł 40 % PKB. Wskaźnik ten był niewiele wyższy w strefie euro i wyniósł 41,4%. Najwyższy wskaźnik odnotowane we Francji, Danii i Belgii. Na końcu listy znalazły się takie kraje jak: Rumunia, Litwa, Łotwa. W Polsce Polsce wpływ z podatków i składek na ubezpieczenie społeczne stanowił 33,3 % PKB.
 
10. Zniesienie wiz dla Ukrainy i Gruzji
Negocjatorzy państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie zniesienia wiz dla Ukrainy i Gruzji oraz ustalili nowe zasady zawieszania ruchu bezwizowego. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta do końca tego roku i oznaczać będzie, że obywatele Gruzji i Ukrainy będą mogli wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.





















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz