niedziela, 4 grudnia 2016

Makronewsy

Studenci ATH wybierają:

1. Polsce grozi odpływ kapitału .
W związku z planem budowy wspólnego rynku kapitałowego, który miał zapewnić nowe możliwości i sposoby finansowania małych i średnich firm przedstawiciele polskiego sektora finansowego obawiają się odpływu kapitału z Polski. Przez duże koszty jednostkowe, które musi ponieść inwestor w Polsce, może dojść do takiej sytuacji, że bogaci inwestorzy nie będą inwestować w małe i średnie firmy, natomiast ci mniej zamożni uciekną z kapitałem za granicę, gdzie rynki są zintegrowane i koszty są dużo mniejsze.

2. Czesi przewidują nadwyżkę budżetową w latach 2018 i 2019.
Deficyt budżetowy Czech w latach 2016 i 2017 zmniejszy się. Od roku 2018 ma pojawić się nadwyżka (odpowiednio 2018 – 0,1% i 2019 - 0,5%).
Zadłużenie publiczne może spaść poniżej 40% PKB już w przyszłym roku.
Dobra sytuacja finansów publicznych jest wynikiem większych wpływów budżetowych i mniejszych wydatków w porównaniu z 2015r.

3. W Indiach wycofano banknoty o nominałach 500 i 1000 rupli.
Jak podaje Economist Intelligence Unit skutki gospodarcze w sąsiadujących państwach mogą być ograniczone, ale powinny się utrzymać przynajmniej do początku przyszłego roku. Największym problemem będą trudności z handlem transgranicznym.

4. Słabe wyniki szwajcarskiej gospodarki.
W trzecim kwartale bieżącego roku kwartalna dynamika PKB w Szwajcarii wyniosła 0. Od pierwszej połowy 2015r jest to najgorszy wynik. Duży wpływ na taką sytuację miał bardzo mały wzrost wydatków konsumpcyjnych gospodarstw, wynoszący 0,1%.



5. W 2017r deficyt budżetowy Polski wzrośnie.
Polityka rządu obejmująca nowe pomysły takie jak obniżenie wieku emerytalnego, czy dodatkowe fundusze na dzieci osłabi budżet państwa już w roku 2017. Niestety skutki będą odczuwalne także w latach następnych. Deficyt może wzrosnąć do poziomu 3% PKB, który jest unijnym limitem.

6. Złoty najsłabszy od stycznia.
Silny spadek inwestycji oraz ryzyko hamowania polskiej gospodarki pod koniec roku miało negatywny wpływ na notowanie polskiej waluty. Nie pomogły lepsze listopadowe prognozy odzwierciedlające koniunkturę w polskim sektorze przemysłowym.

7. Polska na 7 miejscu w Europie z najniższym bezrobociem.
Podium zajmują:
1 – Czechy (3,8%)
2 – Niemcy (4,1%)
3 – Wielka Brytania (4,7%)
W Polsce procent bezrobocia wynosi: 5,7. Dla porównania w październiku 2015r. wynosił: 7,3%.

8. O 2,3% wzrosła wartość dodana brutto polskiej gospodarki.
Jak podaje GUS najlepiej wypada działalność finansowa i ubezpieczeniowa (wzrost o 9,3%). Po 5,8% wzrostu odnotowano w branży handlowej oraz informacji i komunikacji. Minimalnie mniejszy wynik udało się uzyskać działalności: profesjonalnej, naukowej i technicznej. Najgorszy wynik odnotowało natomiast budownictwo – spadek wartości dodanej o 14,8%.

9. Według S&P wzrost gospodarczy Polski wyhamuje do 3% z wcześniej prognozowanych 3,5%.
Z kolei na rok 2017 przewidywany jest wzrost do 3,3% który będzie spowodowany podwyższeniem aktywności inwestycyjnej związanej z szybszym wykorzystywaniem środków unijnych . Na wzrost mogą mieć też wpływ pozytywne zjawiska na rynku pracy z którymi wiążę się wyższa konsumpcja.

10. Jak podaje GUS – koniec deflacji w Polsce.
Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego ceny konsumpcyjne w listopadzie wzrosły o 0,1% w porównaniu do cen z października, a od listopada 2015r. nie uległy zmianie.
Deflacja trwała 28 miesięcy z rzędu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz