sobota, 17 lutego 2018

Makro&Mikro newsy

Studenci ATH proponują:
  • Tesco zmniejsza sieć swoich sklepów w Polsce. Likwidacji ulegnie 18 sklepów. Zamknięcie tak dużej liczby placówek Tesco tłumaczy ich nierentownością.
  • SKANSKA zapowiada duże cięcia etatów. Prace straci łącznie 3 tys. osób. 80 proc. cięć dotyczyć będzie Polski – w naszym kraju zwolnieniami dotkniętych zostanie ok. 2,5 tys. osób. Obecnie grupa zatrudnia 7 tys. osób w Polsce. 
  • Dynamika sektora leasingowego utrzymuje się w Polsce na rekordowo wysokim poziomie. W 2017 r. przedsiębiorstwa zaciągnęły kontrakty na łączną kwotę 67,8 mld zł ( wzrost o 15,7% w stosunku do roku poprzedniego). Największą, bo ok. 71% grupę korzystających z leasingu stanowią klienci o obrotach do 20 mln zł, w tym 28,5% – mikro i małe firmy, 0,5% – klienci indywidualni.
  • Aktywność zawodowa młodych kobiet w Polsce (25-34 lata), najniższa od blisko 20 lat. Wg. danych Eurostatu wynosi ona obecnie 74,2%. Niski współczynnik aktywności zawodowej kobiet przełoży się na skromne bardzo świadczenia emerytalne, które obniżą jakość życia na starość albo zwiększą koszty funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych. 
  • W rankingu prognoz surowców rolnych można spodziewać się obniżek. W porównaniu z grudniem 2017 r. na koniec marca 2018 r. ceny jaj spadną nawet o 30%, mleko i trzoda chlewna potanieje o blisko 6 proc. ( prognozy analityków Alior, BZ WBK, PKO BP, Credit Agricole). 
  • Polskie firmy nie radzą sobie z zagrożeniami cybernetycznymi. Aż 65% polskich firm w 2017 r. wykryło cybernetyczne naruszenia bezpieczeństwa. 62% z tego powodu odnotowało postoje i zakłócenia w pracy, a 44 proc. poniosło z tego powodu straty finansowe. 
  • Z Polski do Niemiec trafia aż 27,4% eksportu ( dane GUS-u o handlu zagranicznym). 
  • Polacy chcą podwyżek w pracy. Aż 67% Polaków narzeka na brak podwyżek w pracy ( Pracuj.pl).
  • Największy wpływ na decyzję o zmianie pracy wśród Polaków mają benefity. Ze względu na nie Polacy coraz chętniej zmieniają swoje miejsce zatrudniania. Najsilniejszy wpływ na decyzję o zmianie pracy ma dofinansowanie do urlopu (72%), do szkoleń (70%), mniejsze znaczenie ma prywatna opieka lekarska (62%), oraz możliwość pracy zdalnej (40%).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz