poniedziałek, 19 lutego 2018

Ryzyko w projektach inwestycyjnych / podejścia

Inwestor podejmujący decyzje realizacji przedsięwzięcia pragnie ograniczyć ryzyko zwłaszcza jeśli: przykrość spowodowana utratą danej kwoty dochodu jest dla niego większa niż przyjemność płynąca z uzyskania tej samej kwoty dochodu[1]. Zatem decydent wraz z podjęciem decyzji o inwestycji godzi się na poniesienie ryzyka w granicach jakie sam akceptuje. P. Drucker stwierdza, że ryzyko prowadzi do sukcesu tylko w sytuacji, gdy jest podejmowane z całą świadomością niepewności, gdy opiera się na doświadczeniu intuicji a zwłaszcza na szerokich analizach szans i zagrożeń[2]. 

Określanie ryzyka w projektach inwestycyjnych ma na celu jego minimalizację poprzez działania wykluczające lub ograniczające jego negatywne skutki. Każdorazowo ryzyko należy możliwie wcześnie zidentyfikować, analizować i systematycznie kontrolować, a jednocześnie korygować metody i instrumenty jego redukcji, odpowiednio do zmieniających się warunków otoczenia[3]. Dobór metod obniżania ryzyka inwestycyjnego powinien uwzględniać indywidualne uwarunkowania projektu, ryzyko oraz potencjał finansowy. W procesie zarzadzania ryzykiem inwestorzy przyjmują następujące metody neutralizacji hazardu[4]: 

· unikanie, definiowane jako nie podejmowanie działań obarczonych zbyt dużym ryzykiem[5];
· retencja, polega na pokrywaniu strat będących wynikiem wystąpienia zagrożenia ze środków własnych ( rezerw) przedsiębiorstwa;
· przenoszenie na inny podmiot, oznacza transfer całości lub części ryzyka na inne podmioty gospodarcze (zabezpieczenia, gwarancje, leasing, ubezpieczenie itp.);
· redukcja jest sposobem zmniejszania ryzyka poprzez planowanie i utrzymanie jego akceptowalnego poziomu aby zminimalizować następstwa nieoczekiwanych zdarzeń ( np. dywersyfikacja).


[1] P.A Samuelson; W.D Nordhaus: Ekonomia, PWN Warszawa 2004, s.325.
[2] A. Zachorowska: Ryzyko działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, PWE Warszawa 2006, s. 66.
[3] A. Zachorowska: Ryzyko działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, PWE Warszawa 2006, s. 153.
[4] A. Zachorowska: Ryzyko działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, PWE Warszawa 2006, s. 158.
[5] A. Zachorowska: Ryzyko działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw, PWE Warszawa 2006, s. 163.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz