sobota, 30 maja 2020

Nieoczekiwany efekt transformacji energetycznej

Chociaż w transformacji energetycznej na pierwszym miejscu jest zawsze energia, to istotne jest podkreślenie, że transformacja ta to nie tylko zmiana na rynku energii, ale wręcz sposobu funkcjonowania elektroenergetyki – odejście od sztywnej i skostniałej elektroenergetyki koncernowej na rzecz podejścia charakteryzowanego bardziej przez kulturę start-upów[1]: młodych inżynierów, informatyków i przedsiębiorców, których celem jest przebudowa elektroenergetyki w kierunku przyjaznego dla środowiska zaopatrzenia w energię elektryczną. Podejście to zaczyna być przejmowane przez wszystkie podmioty zaangażowane w dostarczanie energii i kształtowanie rynku energii elektrycznej – także dotychczasowe koncerny elektroenergetyczne[2]. Koncerny elektroenergetyczne poniosły wielkie straty na rynku energii elektrycznej, na którym liderami zmian są właśnie nowe, elastyczne podmioty[3]. Zatem można stwierdzić, że transformacja energetyczna wyszła poza ramy, które zostały dla niej zaplanowane zarówno w zakresie kosztów (które niestety w niektórych aspektach zostały przekroczone), jak i wpływu jakościowego na rynek energii i podmioty na nim funkcjonujące. Zmiana modelu biznesowego tradycyjnej elektroenergetyki w kierunku podejścia start-upowego może zatem stać się także elementem znacząco wpływającym na sukces transformacji energetycznej. 

[1] Stanowi to kolejną perspektywę rewolucji w elektroenergetyce, gdyż do tej pory kojarzono ją raczej z pewną formą sztywnej korporacyjności, a nie luzem z kampusu Google’a.
[2] Przykładem jest przejmowanie najlepszych informatyków przez koncerny, które w coraz większym stopniu digitalizują elektroenergetykę i realizują programy inteligentnych domów, czy miast.
[3] Zasadność kosztów związanych z tą zmianą jest kwestionowana - nie tylko koszty subsydiów, ale i koszty niewykorzystanego majątku dotychczasowych elektrowni. Przed kilkoma laty koncepcja transformacji energetycznej wydawała się bezkosztowym sposobem zmiany elektroenergetyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz