poniedziałek, 3 czerwca 2013

Rating cd następuje ...

Dziś chciałem zwrócić uwagę na następujące zagadnienie ściśle powiązane z zarządzaniem ryzykiem: Rating finansowy w odróżnieniu od analizy finansowej nie bazuje tylko na czystych danych finansowych zaczerpniętych z bilansów oraz sprawozdań finansowych jednostek. W przypadku przeprowadzania ratingu finansowego istotny wpływ na wyniki przeprowadzonego badania wywierają także czynniki występujące zarówno w bliższym jak i dalszym otoczeniu badanego podmiotu, których nie da się wyczytać ze sprawozdań finansowych czy też bilansów. Należy pamiętać, że analiza danych  jakościowych jest  równie istotna jak analiza ilościowa badanej jednostki. Rating finansowy w sposób precyzyjniejszy niż analiza finansowa określa ryzyko związane z daną inwestycją. Dzięki tak szczegółowej analizie inwestor posiada więcej informacji na temat powodzenia danej inwestycji lub jej niepowodzenia.

Rating finansowy pozwala zwiększyć efektywność procesów decyzyjnych za pomocą usprawnienia procesów informacyjnych oraz racjonalizację procesów decyzyjnych. 

  • Metoda ta dostarcza wielu informacji, które ułatwiają podejmowanie decyzji i sprawiają, iż są one racjonalniejsze. 
  • Dzięki stosowanym oceną zauważyć można jakie i skąd pochodzące czynniki mogą wywrzeć wpływ na efekt końcowy inwestycji. 
  • Również łatwość zaklasyfikowania badanego podmiotu do przedziału inwestycyjnego bądź też spekulacyjnego jest miernikiem ryzyka inwestycji.   
  • Klasyfikacja ta ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej tego czy warto inwestować w dany podmiot czy też nie i z jakim ryzykiem jest to związane.   
  • Rating finansowy jest badaniem dostarczającym dokładniejszych informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa niż tradycyjna analiza finansowa. 
  • W przypadku ratingu finansowego bierzemy pod uwagę  również cechy jakościowe jednostek, które pozwalają nam wnikliwszą analizę a tym samym na dokładniejsze poznanie danego podmiotu. 
  • Tym samym rating finansowy pozwala na skuteczniejsze określenie sytuacji finansowej w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo ze względu na większy zakres danych podlegających badaniu.  
  • Metoda ta również pozwala na porównywanie podmiotów między sobą jak również pokazuje czy warto zainwestować w daną jednostkę i jakie jest ryzyko tej inwestycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz