poniedziałek, 21 października 2013

Budżetowanie@risk

Dziś chciałbym zwrócić Państwa uwagę na konieczność uwzględnienia ryzyka w planowaniu finansowym - na początek budżet.

Czy w trakcie budżetowania można uwzględnić ryzyko w tym planie finansowym?

Budżet odnosi się do spójnego przedstawienia elementów przyszłych wyników. Często jest utożsamiany z opisaniem kosztów, jednakże należy go także postrzegać przez pryzmat przychodów. Budżetowanie w przedsiębiorstwie elektroenergetycznym powinno uwzględniać skutki podejmowania ryzyka finansowego, przyczyniając się do wspierania podnoszenia jego wartości. Należy postawić w tym procesie pytanie nie tylko o prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka finansowego, ale o to, w jakiej sytuacji finansowej przedsiębiorstwo się znajdzie, jeżeli to ryzyko rzeczywiście wystąpi.

Na tej podstawie należy planować koszty związane z reakcją na ryzyko, której instrumenty powinny doprowadzić wartość podejmowanego ryzyka do poziomu bezpiecznego z punktu widzenia zarówno jego wypłacalności, jak i wykonania jego planów. Niezbędne koszty reakcji na ryzyko oraz kapitału finansującego podejmowanie ryzyka powinny zostać uwzględnione w budżecie.

Budżet zatem powinien być instrumentem sterowania wyprzedzającego, rezerwującego środki dla reakcji na ryzyko, antycypując jego wystąpienie. Stąd należy proces ten rozpatrywać także poprzez pryzmat budżetowania kapitałowego, związanego z prognozowaniem, zatwierdzaniem i kontrolowaniem kapitałów przedsiębiorstwa, niezbędnych do sfinansowania całości jego działalności.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł i pokazuje jak bardzo ważne jest dobre gromadzenie informacji tak aby jak najdokładniej móc oszacować ryzyko w biznesie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo trafne stwierdzenie, że budżet powinien byś w pierwszej kolejności instrumentem sterowania wyprzedzającego.

    OdpowiedzUsuń