środa, 11 czerwca 2014

Ryzyko z punktu widzenia zarządzania majątkiem


Z punktu widzenia zarządzania majątkiem ryzyko jest raczej rozpatrywane w kategoriach możliwych strat, niż nieoczekiwanych zysków.

Wykorzystaniu aktywów w realizacji celów biznesowych organizacji nierozerwalnie towarzyszy ryzyko. Może być ono związane zarówno z niepewnością odnośnie wypełnienia celów przypisanych do danej grupy aktywów, jak i możliwością poniesienia zwiększonych kosztów ich utrzymania. Ryzyko można więc określić jako odchylenie od założonych celów[1] lub ich osiągnięcie związane z wyższymi kosztami w stosunku do planowanych.

Przykładem ryzyka w stosunku do aktywów trwałych może być sytuacja, kiedy pomimo inwestycji proekologicznej (np. instalacja filtrów w elektrowni), firma nadal nie spełnia wymagań środowiskowych (które miały zostać spełnione dzięki inwestycji) i płaci kary za nadmierną emisję zanieczyszczeń. Innym przykładem ryzyka wykorzystania aktywów trwałych może być awaria urządzenia powodująca poniesienie nieplanowanych kosztów związanych z jego naprawą oraz kosztów w postaci utraconych korzyści, czyli potencjalnych zysków, jakie można by było wypracować gdyby nie postój wywołany awarią. Ryzyko towarzyszy także utrzymaniu i wykorzystaniu tzw. aktywów miękkich w organizacji. Koszty związane z wykształceniem określonych kompetencji mogą zostać utracone poprzez rotację pracowników. Ponadto przeprowadzone szkolenia mogą nie przynieść oczekiwanych efektów.

[1] Stosując terminologię Asset Management, jest to sytuacja, w której dane aktywo nie zrealizuje zakładanego poziomu serwisu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz