niedziela, 8 czerwca 2014

Efektywne zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa przy wsparciu metod RISK MANAGEMENT

W nawiązaniu do poniższego posta Pana dr Dariusza Michalskiego, warto zwrócić uwagę na jakże ważną rolę aktywów w działalności przedsiębiorstwa oraz na sposoby zarządzania tymi aktywami.

 Przedsiębiorców od wieków interesowała przyszłość oraz konsekwencje, które ona przynosi. Rodzaj tych konsekwencji – pozytywnych jak i negatywnych, związany jest w głównej mierze od stopnia efektywności i wydajności funkcjonowania przedsiębiorstwa, zależnej w głównej mierze od prawidłowego zarządzania jego aktywami. Wielkość i jakość wypracowanych zysków zależy więc przede wszystkim od efektywnej i wydajnej pracy systemów, maszyn i procesów. Ważne jest zatem ich systematyczne analizowanie, monitorowanie, kontrolowanie i usprawnianie, by nie dopuścić do ich zatrzymania, bowiem awaria któregokolwiek z systemów może doprowadzić przedsiębiorstwo do bankructwa.

   Funkcjonowanie przedsiębiorstwa wiąże się więc z niebezpieczeństwami, ale również i szansami, wpływającymi na jego sytuację finansową. Ocenę stopnia bezpieczeństwa można dokonać na podstawie identyfikacji, analizy i oceny ryzyka. Proces zarządzania ryzykiem zmierza więc do zidentyfikowania zagrożeń oraz ich analizy pod względem celów stawianych przez przedsiębiorstwo. Kolejnym krokiem jest punktowa ocena zdarzeń zagrażających przedsiębiorstwu oraz hierarchizacja tych zdarzeń pod względem dotkliwości i prawdopodobieństwa ich wystąpienia, aby ukazać ich wpływ na główne procesy zachodzące w organizacji. Ostatnim etapem procesu efektywnego zarządzania ryzykiem jest wdrożenie działań niwelujących ryzyko oraz systematyczny monitoring i kontroling ryzyka.

   Wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem do przedsiębiorstwa ma na celu pomoc w jego prowadzeniu poprzez określenie ryzyk zagrażających przedsiębiorstwu oraz wdrożenie działań zmniejszających prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyk oraz stopnia ich potencjalnej dotkliwości. Im szybciej zostanie wdrożony system zarządzania ryzykiem do organizacji, tym prawdopodobieństwo wykrycia zagrożeń rośnie, nie dopuszczając do powstania zdarzeń inicjujących ryzyko. Zarządzanie ryzykiem staje się powoli jednym z kluczowych etapów procesu zarządzania przedsiębiorstwem, który pomaga w walce z globalnym kryzysem, wzrastającą konkurencją oraz inflacją.

   Na blogu zostało już opisane wiele zaawansowanych metod zarządzania ryzykiem w przedsiębiostwach - zarówno produkcyjnych, jak i handlowo-usługowych. Poniżej wykaz tych metod:










  Jednak zanim zaczniemy "zarządzać ryzykiem", powinnyśmy najpierw dogłębnie zbadać sytuację, a przede wszystkim poznać przedsiębiorstwo. Ważne jest również dogłębne określenie celów strategicznych i operacyjnych organizacji, w tym kluczowych czynników dla osiągnięcia powodzenia podjętych przedsięwzięć i inwestycji. Do analizy ryzyka należy podchodzić w metodyczny sposób, aby określić wszystkie możliwe ryzyka zagrażające przedsiębiorstwu oraz stopień niepewności i dotkliwości w każdym obszarze jego działalności.

   Wynikiem analizy ryzyka przedsiębiorstwa powinien być rejestr ryzyka ukazujący prawdopodobieństwo wystąpienia tegoż ryzyka, wymierne konsekwencje finansowe i pozafinansowe, a także czynności kontrolne i ich stopień skuteczności względem celów organizacji i głównych procesów w niej zachodzących

ANALIZA RYZYKA POWINNA WIĘC OBEJMOWAĆ:

1. BADANIE INICJUJĄCE ZDARZENIA ORAZ OKOLICZNOŚCI;
2. OKREŚLENIE PRZYCZYN TEGOŻ ZDARZENIA;
3. KOLEJNOŚĆ I KOMBINACJĘ ROZPATRYWANYCH ZDARZEŃ;
4. MOŻLIWE SCENARIUSZE RYZYKA;
5. WSZYSTKIE OKOLICZNOŚCI (DZIAŁANIA) ŁAGODZĄCE CHARAKTER ROZPATRYWANEGO RYZYKA I ZMNIEJSZAJĄCE CZĘSTOTLIWOŚĆ MOŻLIWYCH KONSEKWENCJI IDENTYFIKOWANYCH ZAGROŻEŃ.

Dopiero po pełnej i konsekwentnej analizie zdarzenia możemy podjąć się efektywnego zarządzania ryzykiem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz