Akceptacja oferty wiąże się z ryzykiem operacyjnym i prawnym, które są wzajemnie powiązane. Istotne jest, aby określić zasady, przepisy oraz prawo właściwe określające sposób składania i akceptacji oferty. Proces złożenia oferty i jej akceptacji może bowiem prowadzić wprost do zawarcia umowy. Istotne jest także, aby unikać wszelkich odstępstw od procesu ofertowania, które mogą stać się przyczyną zerwania już zaakceptowanej oferty (tzw. deal breaker) przez potencjalnego kontrahenta (drugą stronę), jeżeli tylko otrzyma on korzystniejszą ofertę, lub nastąpi zmiana warunków na rynku, pozwalająca mu na poprawę wyniku ekonomicznego w wyniku rezygnacji z potencjalnego kontraktu.
Ryzyko prawne związane jest z ewentualną niepewnością (co do treści) stosunku prawnego pomiędzy kontrahentami. Często oferta oraz jej akceptacja zawierają tylko podstawowe założenia transakcji między kontrahentami, takie jak jej przedmiot (towar), cena i warunki dostawy. Nie reguluje ona jednak pozostałych praw i obowiązków kontrahentów oraz istotnych warunków umownych, takich jak charakterystyczne cechy towaru, szczegóły transportu i wydania towaru, odbioru oraz reklamacji ilościowych i jakościowych towaru, odpowiedzialność za jakość, odpowiedzialność za produkt, odpowiedzialność za wycofanie produktu z rynku, własność marki, sposób zapłaty, terminy zapłaty, zabezpieczenie zapłaty, waluta, obciążenia ceny, odsetki i inne.
Istotne jest, aby sprecyzować według jakiego prawa będzie się zawierać transakcje pomiędzy kontrahentami i określać warunki umowy. Kierownictwo przedsiębiorstwa powinno zagwarantować w zespole kompetencje (lub dostęp do nich), które pozwolą w momencie oceny lub sporu skutecznie i w ramach dopuszczalnego budżetu wykorzystać wybrane lub stosowane z mocy przepisów prawo właściwe dla danej umowy czy transakcji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz