Magdalena Kowalcze za pracę pt: NIEWŁAŚCIWE ZARZĄDZANIE RYZYKIEM PRZYCZYNĄ KRYZYSU FINANSOWEGO NA PRZYKŁADZIE LEHMAN BROTHERS
- Kryzys finansowy i ryzyko są ze sobą ściśle powiązane. Nie sposób rozpatrywać jednego zagadnienia z pominięciem drugiego. Poniżej zostaną krótko przedstawione wybrane rodzaje ryzyka, które bezpośrednio oddziaływały na powstanie i rozwój kryzysu. Będzie to w pewien sposób stanowiło podsumowanie rozważań z pierwszego rozdziału pracy, a jednocześnie wprowadzenie do drugiego rozdziału, który w całości poświęcony został zagadnieniu ryzyka i zarządzania ryzykiem.
- Kryzys ujawnił i obnażył wiele rodzajów ryzyka, obejmujących wszystkie sektory światowego rynku finansowego. Oczywiste stało się, iż funkcjonowanie w globalnej gospodarce pociąga za sobą konsekwencje dla wszystkich uczestników rynku. Przenoszenie ryzyka między podmiotami, poprzez proces sekurytyzacji, doprowadziło do uwikłania się w kryzys nie tylko ogromnej ilości banków i instytucji, lecz także całych państw, niezależnie od ich położenia geograficznego.
- Wraz z rozwojem kryzysu, ujawnianie kolejnych rodzajów ryzyka rozpoczęło swoistą reakcję łańcuchową. Ryzyko znalazło odzwierciedlenie w braku spłat kredytów hipotecznych przez dłużników, co z kolei spowodowało załamanie się sytuacji finansowej wielu banków i zagrożenie ich wypłacalności, a w rezultacie doprowadziło do utraty zaufania na rynku międzybankowym.
- W tym momencie z całą mocą ujawniło się ryzyko płynności. Banki zostały postawione w sytuacji zagrożenia brakiem przepływów pieniężnych na międzynarodowym rynku bankowym, co mogło doprowadzić do niemożności realizowania przez nie ich podstawowych funkcji, a w rezultacie prawie spowodowało zamrożenie całego systemu finansowego.
Źródło: A. Waszkiewicz, Ryzyko sekurytyzacji a kryzys finansowy, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2011, s. 308-309.
Brak stabilności w systemie finansowym ujawnił kolejny rodzaj ryzyka, czyli ryzyko systemowe, które doprowadziło do powstania znaczących strat w poszczególnych segmentach rynku finansowego. Poprzez globalizację ryzyka, nastąpiło „zarażanie” kolejnych rynków. Straty z tytułu ekspozycji na rynku subprime rozszerzyły się na światowe rynki finansowe. Właśnie błędy popełnione przez ludzi i niewłaściwe procesy zarządzania ryzykiem w Lehman Brothers doprowadziły do jego upadku.
Wcześniej na tym blogu zostały pokrótce omówione przyczyny i konsekwencje kryzysu finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów istotnych z punktu widzenia badanego podmiotu. Zostały również omówione innowacyjne instrumenty finansowe obarczone wysokim ryzykiem, będące pierwotnym źródłem kryzysu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz