wtorek, 10 marca 2015

Recenzje "Podstaw..." - kontynuacja



Niedawno przeczytałam interesującą książkę pt :”Podstawy finansów i rachunkowości –podręcznik dla menedżerów” Macieja Skudlika. Autor jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jako bazę do napisania książki przyjął własne doświadczenia zgromadzone podczas pracy zawodowej oraz wykładowej, jest praktykiem z dziedziny controllingu, w jego kursach brali udział pracownicy największych firm działających na polskim rynku, a także konsultacje z ekspertami w dziedzinie finansów.

Jest to wartościowa pozycja która może być wykorzystana zarówno przez studentów na uczelniach gdzie prowadzone są wykłady z finansów przedsiębiorstw i rachunkowości, na takich kierunkach jak: zarządzanie, finanse i rachunkowość oraz ekonomia, ale również przez osoby, które nie posiadają wykształcenia ekonomicznego a chcą w profesjonalny sposób poznać wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości.

Książka składa się z siedmiu rozdziałów, ale moim zdaniem najistotniejszymi zagadnieniami omówionymi w publikacji są:
-zarządzanie finansami przedsiębiorstw,
-zasady wyceny przedsiębiorstwa,
-podstawy analizy finansowej w procesach inwestycyjnych.

Celem książki jest przedstawienie mechanizmów świata rachunkowości, finansów i ekonomii opisanych prostym językiem. Utwór oferuje ponadto obszerny zestaw narzędzi analitycznych, które pomagają zrozumieć zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z całym przekonaniem mogę stwierdzić że autor proponuje czytelnikowi zachować powściągliwość w mechanicznej ocenie relacji finansowych i w stosunku zysku jako miary rozwoju przedsiębiorstwa.

Uważam, że dużą zaletą utworu jest przejrzysta struktura tekstu, zastosowanie czytelnych tabelek i rysunków a także liczne przykłady które ilustrują praktyczne zastosowanie każdej z teorii omawianej przez autora. Ale to co najbardziej spodobało mi się w tej publikacji to prostota użytego w niej języka. Bardzo korzystne jest również umieszczenie na końcu książki spisu tabel i rysunków.
Wadą utworu, moim zdaniem, jest brak definicji najważniejszych pojęć które powinny być wyodrębnione na marginesie.

Czytelnik(czka) nie jest pierwszą osobą, która to sugeruje. Wyrzucenie definicji na marginesy lub w ogóle stworzenie takiej konstrukcji, gdzie 3/4 strony pionowo to tekst a 1/4 tłumaczenie pojęć jest godne rozważenia. Rzecz jasna, przy następnym wydaniu lub/i przy tworzeniu innych pozycji.

Z całą pewnością uważam że jest to pozycja którą warto przeczytać. Prostota i bezpośredniość języka jakim posługuje się autor, powoduje że utwór staje się ciekawy, dobrze się go czyta a co najważniejsze jest zrozumiały dla każdego. Wiele zagadnień przedstawionych jest w czytelnych tabelkach i za pomocą prostych rysunków co jeszcze bardziej ułatwia zrozumienie omawianego problemu.

W mojej opinii jest to utwór który powinien być wykorzystywany przez wykładowców na uczelniach ekonomicznych. Studenci z pewnością będą chętnie sięgać po tą publikację. Niewątpliwie jest to książka warta polecenia.

Moje komentarze na czerwono.
Maciej Skudlik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz